Čerstvé zprávy z PELICANa

Čerstvé zprávy z PELICANa:  Pomaturitní studium, nový školní rok a první vlaštovky od čerstvých studentů i lektorů!

Jazyková škola PELICAN poskytuje každý rok zázemí více než sto padesáti studentům, kteří se rozhodnou strávit rok intenzivním studiem angličtiny nebo němčiny. Stovka příběhů, které nás zajímají, které chceme sdílet a jejichž pokračováním chceme být součástí. Stovka příběhů, které se během roku u PELICANa propojí a na jejich základě vzniknou příběhy nové.

Všechny začátky probíhají stejně, ať už nastupujete do první třídy základní školy, do prváku na školu středí nebo se chystáte prvním rokem ochutnat svobodu vysokoškolského života. Atmosféra nových začátků – lehce nervózní, lehce v břiše šimrající, plná nových očekávání. Přesně ta atmosféra, která se jazykovou školou PELICAN nese už od zahájení školního roku našich pomaturitních studentů, které proběhlo v pondělí 4. září.

Není ojedinělé, že se na konci roku sbírá zpětná vazba. My však letos zvolili opačnou strategii. Už od samého začátku jsme natolik zvědaví, že jsme naše studenty vyzpovídali hned na startu. PELICAN pomalu nestihl nad studenty ještě ani roztáhnout svá ochranná křídla a my už se studentů ptali na jejich první dojmy ze začátku školního roku, zajímaly nás jejich příběhy i důvody, proč pro své jazykové vzdělávání volili právě jazykovku PELICAN. Díky naší zvědavosti pak vznikl tento článek, díky kterému můžete část příběhů taky ochutnat. Díky naší zvědavosti a ochotě našich studentů odpovídat, samozřejmě! Všem děkujeme!

„Je to tady takový správný punk!“

Jeden ze studentů, který dokončil rozřazovací test v rekordním čase, byl Petr Malík. „K pomaturitnímu studiu jsem se rozhodl přihlásit poté, co jsem neuspěl při přijímačkách na vysokou školu. Nebyl jsem si jistý, co dál, a tak jsem se rozhodl věnovat rok zlepšování mých jazykových dovedností. Upřímně, hledal jsem teda hlavně způsob, jak neztratit status studenta. Díky pomaturitnímu studiu navíc stíhám i práci na polovičky úvazek.“ A proč si Petr vybral právě naši jazykovku? „ Nevím, jestli se hodí to říct, ale už od začátku je to tady takový správný punk. Žádná škrobenost a všichni jsou děsně kamarádští. Až je to podezřelé!“ směje se Petr.

„Je fajn být zase student!“

Bea Palátová kope za tým studentů, kteří už se neřadí mezi čerstvé absolventy střední školy. „Maturitu už jsem dělala před dvěma roky a hned po maturitě jsem začala pracovat. Po nějaké době mi ale studium začalo chybět. Chtěla jsem se přihlásit do klasického jazykového kurzu, nikdy by mě nenapadlo, že pomaturitní studium angličtiny by mohla být volba i pro již pracujícího člověka. Pak jste mi tady vysvětlili, že se může přihlásit kdokoliv, nejen čerstvý maturant. Tak jsem tady – dopoledne stíhám směny v práci a odpoledne trávím čas u angličtiny. Je fajn být zase student!“ říká Bea.

„Nechtěl jsem přijít o status studenta.“

Přesto je jedním z nejčastějších důvodů, proč studenti volí po maturitě jazykovou školu, právě udržení statusu studenta. „Jsem úplně typický případ,“ směje se Lukáš, student němčiny. „Prostě mě nevzali na vysokou, já nechtěl přijít o status studenta a tak jsem se octl tady. Za rok zkusím přijímačky znovu, snad budu úspěšnější. Doufám, že se příští rok budu hlásit na výšku s certifikátem o úspěšném absolvování státní jazykové zkoušky z němčiny v kapse!“

V našich lavicích letos usedli i studenti, kteří na vysokou školu přijati byli, ale po čase zjistili, že to nebyla šťastná volba. „Když jsem doma řekla, že na vysokou nenastoupím, nesklidila jsem velké ovace,“ říká Karolína. „Nelíbilo se jim právě to, že ztratím status studenta a jejich jediná starost byla, kdo za mě bude platit všechny ty poplatky. Nakonec jsem tedy přišla s řešením přihlásit se na jazykovku. Zatím si myslím, že to bylo dobré rozhodnutí. Jazyky mě vždy bavily, angličtinu budu využívat a mám rok čas na to promyslet, jestli za rok zvolím jiný obor nebo odjedu do zahraničí, což mě vždycky lákalo.“ A proč zrovna PELICAN? „Dobrá doporučení a poloha školy. Když jsem přišla vyplnit do kanceláře přihlášku, byla jsem už v podstatě pro tuto školu rozhodnutá. Zatím toho nelituji!“ dodává Karolína s úsměvem.

„Kvalita výuky mi za dojíždění stojí!“

Co nás překvapilo nejvíce, byl velký počet „přespolních“ studentů. Michaela dojíždí do Brna studovat angličtinu z Kyjova. „Jasně, že máme v Kyjově jazykové školy, ani zdaleka však nemají tak dobré ohlasy a reference. Kvalita výuky mi za to dojíždění stojí. Navíc tady mám kamarádku, takže u ní občas přespím a připadám si pak jako velká Brňačka!“

Stejný případ je i Zdeněk, který dojíždí do Brna z Nivnice. „To je malá vesnička u Uherského Brodu,“ upřesňuje Zdeněk. Taky podle jeho názoru se vyplatí za kvalitou výuky do Brna jezdit. „V rámci Brna už pro mě volba jazykovky tak snadná nebyla, protože Brno je jich plné! Jazyková škola PELICAN si mě získala hlavně svou polohou kousek od nádraží a taky možností studovat další jazyk k pomaturitnímu studiu úplně zdarma. Můžu se tak intenzivně věnovat angličtině a k tomu zdokonalit i svou němčinu. Neslyšel jsem o tom, že by tohle nějaká jiná jazykovka nabízela. Tak snad mi můj počáteční zápal a nadšení vydrží!“ směje se Zdeněk a mi v PELICANu držíme palce!

„Díky studiu získám vízum a zdokonalím se v angličtině.“

Do naprosto jiné kategorie spadají všichni cizinci, navštěvující jazykovou školu PELICAN, kteří díky studiu získávají povolení k pobytu v naší republice. Diana, pocházející z Ukrajiny, se hlásila na vysokou školu. Bohužel ji kvůli úrovni její češtiny na výšku letos nepřijali a ona by se tak musela vrátit zpět na Ukrajinu. „Kde bych ale pak měla příležitost se česky naučit a další rok se na výšku dostat?“ říká Diana. „Mám u PELICANa individuální kurzy češtiny a ještě navštěvuji pomaturitní studium, díky kterému získám vízum a ještě se zdokonalím v angličtině.“

A co na to lektoři?

Jako první jsme vyzpovídali Saru, která v loňském roce vedla pomaturitní studium němčiny. Zeptali jsme se Sary, co je podle ní hlavním důvodem toho, že je pomaturitní studium jedním z nejžádanějších kurzů v brněnské jazykovce. „Myslím, že pro studenty může být zajímavá časová nenáročnost. Mohou si zachovat status studenta a do toho většina z nich stíhá ještě brigádu nebo práci na poloviční úvazek. Lákadlem je jistě taky šance odnést si po roce studia certifikát o úspěšném složení státní jazykové zkoušky. Mladí lidi jsou si vědomi toho, že jim jazykové kurzy otevírají dveře do světa, ale taky k lepším pracovním příležitostem.“

„Jde o to, jak umí lektor se svou skupinou pracovat.“

Lektor Tomáš potvrzuje, že z jeho studentů bylo v letošním květnovém termínu státní jazykové zkoušky úspěšných 85 %. „Pamatuji si, že většina studentů byla na začátku studia skeptická k tomu, že by po pouhém roce měli skládat z jazyka státnici – tedy zkoušku na tak vysoké úrovni. Většina z nich se anglicky učí třeba 13 let a jen s obtížemi se dokáží domluvit,“ říká ze svých zkušeností Tomáš. „My jsme tady ale za rok intenzivního studia skutečně schopni studenty na zkoušky připravit velmi rychle. A přitom se nejedná jen o to, že studenti doma musí ležet v úkolech a biflovat se dennodenně slovíčka. Snažíme se studentům ukázat, že pomaturitní studium jazyka jde i zábavně, a přesto účinně. Jasně, že občas student musí splnit domácí úkol. Snažíme se však o to, aby to student doma udělal rád, z vlastního přesvědčení. Jde o to, jak umí lektor se svou skupinou pracovat.“

Škola PELICAN je každoročně jedna z mála brněnských škol, kterým se podaří naplnit kapacitu a otevřít třídu pomaturitní němčiny. „Pomaturitní studium němčiny obvykle vyhledávají studenti, kteří se s tímto jazykem setkávají už od základní školy a s angličtinou zatím nepřišli do styku. Raději tedy věnují svůj čas zdokonalováním pro ně již známého jazyka, než aby se vrhali do něčeho nového,“ zdůvodňuje oblibu němčiny v pomaturitním studiu lektorka Veronika.

„Není důvod mít ze státní jazykové zkoušky strach.“

Taky třída Veroniky byla v loňském roce u státní jazykové zkoušky nadprůměrně úspěšná. „To víte, ve skupině se vždycky objeví studenti, kteří třeba z nějakého důvodu pomaturitní studium jazyků vůbec nedokončí nebo se rozhodnou možnost absolvování státní jazykové zkoušky nevyužít. Je to jejich volba, ale je to velká škoda. Není důvod mít ze zkoušky strach, když se člověk soustavně připravuje, nejde o nic složitého,“ dodává. „Navíc se v budoucím pracovním životě jedná o opravdu obrovskou výhodu. Do všech oborů lidské činnosti se znalost cizího jazyka dostává víc a víc. Jestliže obohatíte svůj životopis údajem o úspěšném složení státní jazykové zkoušky z jakéhokoliv jazyka, získáváte obrovskou výhodu. Právě na jejím základě můžete být upřednostněni před jinými uchazeči o stejnou pracovní pozici.“

„Zájem studentů o jazyk dokazuje, že my, lektoři, odvádíme dobrou práci!“

„Já vedu francouzštinu, tedy kurz, který studenti jazykové školy PELICAN získávají k pomaturitnímu studiu jazyků zdarma,“ odpovídá lektorka Martina. „Velký zájem mezi studenty je právě o kurzy němčiny, francouzštiny, ruštiny nebo španělštiny. Volba tohoto kurzu je dobrovolná, studenti však této nabídky hojně využívají. Jsme rádi, že mají studenti zájem i o studium dalších jazyků,“ říká Martina. „Studenti se i po ukončení pomaturitního studia do školy zpět vrací, aby se v načatém jazyce dále zdokonalovali. Často pak získají certifikáty o složení zkoušky třeba i dva. Dokazuje to, že my, lektoři, odvádíme při lekcích dobrou práci.“

A jelikož jsme u PELICANa všichni jedna parta, rozhodla jsem se vyzpovídat i organizační složku naší školy a zeptat se kolegyň z kanceláře, proč by si podle nich měli studenti vybrat pro své studium právě naši školu.

„To je jednoduché,“ říká Kristýna. „Jsme jazykovka, která nabízí pomaturitní kurzy už spoustu let. Škola disponuje velkými zkušenostmi, které promítá do kvality kurzů.“ „U PELICANa učí zkušení a kvalifikovaní lektoři, kteří mají bohaté zkušenosti. Hlavně díky nim je úspěšnost u zkoušek tak vysoká. Berte to jako důkaz,“ směje se Martina.

A co bych na závěr dodala já? „Skutečně nám velmi záleží na kvalitě kurzů. Každý nový student je pro nás novým závazkem. Je pro nás důležité, aby každý student, který překročí práh naší školy, nejen lehce zvládl úspěšně složit státnici, ale taky aby jazyk skutečně dokázal využít v praktickém životě. Aby dokázal vycestovat beze strachu do zahraničí, aby dokázal poradit v brněnských ulicích cizinci se správným směrem, aby získal vysněnou práci v zahraniční firmě. Jde nám o příběhy!“

Co ještě říci k prvním vlaštovkám z letošního školního roku závěrem? Jestli Vás zaujaly příběhy našich nových studentů či poznatky lektorů, přidejte se k nám se svým vlastním příběhem! V průběhu září Jazyková škola PELICAN nabírá studenty a zaplňuje tak poslední volná místečka v pomaturitních kurzech angličtiny, tak němčiny. Tak na nic nečekej a přijď nám prozradit taky Tvůj příběh!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>