Často kladené otázky – status studenta

Status studenta – obecně

Co je to status studenta?

Status studenta je pojem, který zahrnuje všechny studentské výhody. Zdravotní pojištění hrazené státem, úlevy na daních, studentské slevy na dopravu a další.

Jaké studentské výhody status studenta obnáší?

Výhody získáváte jako student denního studia na SŠ a VOŠ a libovolného bakalářského, magisterského nebo doktorského studia na VŠ. Za studium na SŠ se z hlediska zákona považuje také jednoleté denní studium jazyků, tzv. pomaturitní studium. Výhody: Úhrada zdravotního pojištění státem do dovršení 26. roku, Sleva na dani z příjmu (pro rodiče), Sociální dávky (přídavky aj.) do 26. roku, Slevy v dopravě, kultuře a podobně.

Dokdy jsem student po složení maturitní zkoušky?

Status studenta vám náleží až do oficiálního konce školního roku, do kterého spadají i letní prázdniny, takže až do 31. srpna.

Dokdy mám status studenta, když jsem nebyl u maturitní zkoušky úspěšný?

Pokud se vám nezdařila maturitní zkouška na střední škole a musíte jít v září na opravný termín, i v tomto případě jste studentem pouze do konce srpna. (Jiná situace nastává v případě, že se k maturitní zkoušce nemůžete dostavit ze zdravotních důvodů). Doporučujeme se proto hned na začátku září přihlásit na zdravotní pojišťovnu jako samoplátce zdravotního pojištění nebo na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání – v tomto případě za vás zdravotní pojištění bude hradit stát.

V jakém případě o status studenta nepřijdu?

V případě, že po maturitní zkoušce bezprostředně začnete studovat na vysoké škole, vyšší odborné škole či v akreditovaném jednoletém kurzu jazyků. V tomto případě nemusíte mít obavy, status studenta vám platí bez přerušení.

Co status studenta a práce/brigáda o letních prázdninách?

Tady pozor. Pokud jste byl během posledních prázdnin střední školy celý měsíc výdělečně činný, zdravotní pojištění s hradíte sám. Z určitých podmínek to platí i pro dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce – v prvním případě, když vaše měsíční odměna překročí částku 2500 Kč, ve druhém částku 10000 Kč. Kromě zdravotního pojištění se z vašeho výdělku strhne i sociální pojištění.


Status studenta a pomaturitní studium

Status studenta a pomaturitní studium jazyků

Aby vám zůstal status studenta, musíte se do pomaturitního studia přihlásit do konce kalendářního roku po první vykonané maturitní zkoušce. Škola musí mít akreditaci MŠMT a musí jít o studium nejméně 20 vyučovacích hodin (45 min) týdně po celý školní rok.

Mám tedy na status studenta na vaší škole PELICAN nárok?

Ano, každý student, který nastoupí do pomaturitního studia ve školní rok bezprostředně následující po maturitní zkoušce, má právo status studenta na naší škole PELICAN využívat. Škola PELICAN má akreditaci MŠMT pro organizaci jednoletých jazykových kurzů.

Mám nárok na status studenta v pomaturitním kurzu na škole PELICAN i když už jsem byl nějakou dobu na vysoké škole?

V tomto případě bohužel nárok na status studenta nemáte. Mají na něj nárok pouze Ti studenti, kteří se k jednoletému pomaturitnímu studiu hlásí ve stejném akademickém roce, ve kterém úspěšně složili maturitní zkoušku.


Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám na jurasova@skolapelican.com a my veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme!