E-learning

21. století nám nabízí nepřebernou škálu možností a výzev. Mimo jiné také v oblasti výuky jazyků – do módy totiž přichází online jazykové kurzy! PELICAN jde s dobou a snaží se využívat nejrůznějších platforem a nástrojů, pomocí kterých děláme online výuku interaktivní a hlavně efektivní. Čtěte dále a my vám řekneme vše, co potřebujete o e-learningu a online výuve vědět. Můžete si také prohlédnout a vyzkoušet online výukové jednotky!

Pracujeme se zkušenými lektory

Naše lektorky a lektoři mají rádi každou výzvou a do online výuky se pustili s vervou jim vlastní. Přečtěte si rozhovor s naší lektorkou Janou Kramárikovou, který vám přiblíží, jak probíhají její online výukové hodiny.

Má online výuka budoucnost? Jakou platformu má Jana nejraději? Má online výuka nějakou nevýhodu? Celý rozhovor najdete na našem blogu.


A jak probíhá online výuka ve firemních kurzech? A co na ni říkají studenti? Zeptali jsme se jich a jejich zpětnou vazbu najdete v tomto článku!


Online výuka – vzdělávácí platformy

PELICAN jde s dobou! Podívejte se, jaké aplikace a nástroje dělají online výuku efektivnější, ale také zábavnější.

PELICAN si pro Vás připravil jednoduchý návod, jak pracovat s online platformou Teams. Zjistíte zde, jak vytvořit účet a spravovat svou skupinu, jaké funkce a možnosti Teams nabízí a mnoho dalšího.

Vytvořili jsme pro Vás videokurz, jak pracovat s platformou Moodle. Vše je velmi jednoduché a intuitivní, přesvěčte se o tom sami.

Vyzkoušejte si autentickou online výuku

Vzhledem k tomu, že online výuka je stále něco nového, připravili jsme pro Vás ukázkové lekce v anglickém jazyce. Neváhejte a vyzkoušejte si je!

Tato lekce se zabývá genderovými stereotypy. Cílem lekce je podpořit u studentů citlivost a kritické myšlení k projevům genderových stereotypů a sexismu. V lekci budou studenti zpochybňovat vlastní stereotypní předpoklady a rozvíjet si otevřenost vůči otázkám souvisejících s nerovností pohlaví. Lekce je pro Vás připravena ve dvou jazykových úrovních.

Tato lekce je zaměřena na téma tělo a zdraví. Součástí ukázkové lekce je prezentace s gramatikou a potřebnou slovní zásobou. V druhé části jsou pro vás připravena cvičení, abyste si mohli nově nabyté znalosti ihned procvičit a lépe si je zapamatovat. Tak směle do toho!

Platformy a nástroje k online vzdělávání

U PELICANa využíváme léta prověřené učebnice, ale nezůstáváme jen u nich. E-learning přímo vybízí k používání nových a hravých materiálů a platforem, pomocí kterých lektoři a lektorky tvoří svou online výuku tak, aby byla pro studenty efektivní a pomáhala jim rozvíjet ty dovednosti, které potřebují.

Platformy a nastroje k online vzdělávání (PDF)

Pro online a distanční výuku využíváme tyto e-learningové platformy:

K čemu jaký nástroj slouží? Čtěte dál a dozvíte se více

SKYPE – Tento program používáme jako online komunikační platformu a rychlé spojení mezi studentem a lektorem. Skype se dá využít ke skupinovým hovorům, takže je ideální i pro menší skupinky studentů.

  • klasické internetové telefonování
  • sdílení obrazovky (díky tomu lektoři mohou v reálném čase se studenty probírat například gramatické jevy, nebo sdílet prezentace)
  • nahrávání hovorů (studenti se tak mohou k výuce kdykoliv vrátit)
  • posílání souborů
  • a další

MOODLE – Je to online vzdělávací platforma, ve které mají naši studenti vytvořené virtuální třídy. Je určená pro distanční formu výuky. Lektoři do tříd mohou nahrávat výukové materiály, zadávat úkoly a hodnotit je, nastavovat online testy a další. Studentům asistujeme s registrací a zařazením do třídy, pak se mohou kdykoliv věnovat studiu a mají vše potřebné na jednom místě. Práce s Moodlem je intuitivní a celkově může ulehčit a zrychlit komunikaci a práci ve výuce.

Platformy na výrobu vzdělávacích materiálů

Online výuka nebo distanční vzdělávání funguje v jiném režimu než to klasické offline ve třídách. Aby studenty bavilo, musí být interaktivní a zapojení do něho musí být jednoduché a intuitivní. Zároveň ale musí obsahovat vše, co vzdělávání klasické. Naši lektoři používají celou řadu online nástrojů, které dělají výuku zábavnou, ale také efektivní a účinnou.

H5P je online platforma pro tvorbu a sdílení interaktivního vzdělávacího obsahu. Hotový obsah jde pak lehce začlenit například přímo do interaktivní třídy na Moodlu.

A co konkrétně na H5P naši lektoři dělají? Podle šablon tvoří vlastní kvízy, dotazníky, interaktivní prezentace, hry, doplňování do textu, drag’n’drop úkoly a další. Fantazii se v tomto meze nekladou a tato platforma umožňuje lektorům nezůstávat pouze u svých zavedených učebnic, ale objevovat nové a hravé aktivity, které studenty při online výuce baví.

CLILSTORE je internetový server pro sdílení multimediálních výukových materiálů. Studenti tam mohou najít velké množství videí, ve kterých uvidí autentické příklady použití cizího jazyka. Videa jsou doplněna o přepisy, které jsou propojené s online slovníky. Tato platforma umožňuje studentům ponořit se do opravdového cizojazyčného prostředí a procvičovat se v nejrůznějších komunikačních situacích. A je opravdu pro všechny – najdeme tam videa pro začátečníky na úrovni A1 i pokročilé až do úrovně C2.

QUIZLET je skvělý nástroj pro online výuku pro procvičování slovní zásoby, a to hned několika kreativními způsoby. Naši lektoři do aplikace zadají seznam určité slovní zásoby, kterou si mají studenti procvičit. Studenti se pak hravou formou slovíčka nejprve učí a pak kvízem procvičují – stránka sama pozná, kde má student mezery a tato slovíčka a definice mu zadává znova, dokud si je nezapamatuje.

WHITEBOARD neboli „tabule“ je nástroj, který může v online výuce nahradit klasickou tabuli. Oproti klasické „offline“ tabuli má neomezenou kapacitu, nic se nemusí mazat a vše se dá přehledně třídit. Výhodou je, že studenti vidí vše, co je napsáno na tabuli, v reálném čase.

Lektoři mohou na tabuli kreslit, psát, načrtávat, psát rychlé poznámky ale i vkládat externí soubory. Whiteboard je ideální pro náčrtky při vysvětlování gramatických jevů, při vytváření myšlenkových map, nebo látku na tabuli uloží a studenti se k ní mohou kdykoliv vrátit a pracovat s ní.