MATURITA Z ANGLIČTINY: Didaktický test – jak na něj vyzrát?

Čeká Tě v letošním roce maturitní zkouška? Pak je tento článek právě pro Tebe. Ač je dnes dostupných materiálů všude kolem habaděj, zopakovat si, co přesně Tě u maturitní zkoušky z angličtiny – a zejména pak odstrašujícího didaktického testu – čeká, určitě není na škodu.

Tytam jsou totiž časy, kdy se studenti před maturitní zkouškou uklidňovali tím, že to určitě nějak „okecají“. Jak brzy poznáš, didaktický test z angličtiny se tak úplně okecat nedá. Ale – skvělá zpráva je, že se na něj dá připravit natolik, aby byl pro Tebe hračkou. Ať už se na přípravu vrhneš sám nebo třeba zvolíš přípravný kurz k maturitě, pojď se dnes s PELICANEM podívat, co tě nemine!

První část maturity z angličtiny – DIDAKTICKÝ TEST

Didaktický test je první část maturity z angličtiny (po něm následuje písemná práce – slohovka a ústní zkouška). Didaktický test z angličtiny se skládá ze 2 částí – poslechového testu a testu čtení s porozuměním. Didaktický test je pro mnohé studenty velkým strašákem, je na něj kladen velký důraz – což je umocněno taky tím, že absolventi maturitní zkoušky musí být úspěšní ve všech částech, jinak bohužel u maturity neuspějí. Body za jednotlivé části se sčítají, hranice úspěšnosti je 44 %.

1. Poslech s porozuměním – poslechový didaktický test

Tento druh testování ze střední určitě moc dobře znáš. Jeho úkolem je prověřit Tvou dovednost porozumět mluvenému jazyku. Pro mnohé studenty se jedná o tu vůbec nejtěžší část didaktického testu z angličtiny. Nemá cenu vzdávat boj předem! Didaktický poslechový test má zpravidla určitou strukturu a různý typ cvičení, která se ale opakují – a dá se tudíž natrénovat. Část poslechu didaktického testu trvá celkem 35 minut. To přece není taková hrůza, ne? Navíc – v přípravných kurzech k maturitě PELICAN se na poslech zaměřujeme v každé lekci. U maturity Tě tak žádné cvičení nepřekvapí!

2. Čtení s porozuměním

Část čtení s porozuměním Tě čeká ihned po poslechu. Tato část prověří Tvou dovednost čtení – a to hned v několika typech cvičení, stejně jako v předešlé části. Stejně jako v předešlé části, i tato část má své fanoušky – kteří rádi čtou ať už v angličtině nebo v mateřském jazyce, ale taky velké odpůrce, pro které čtení není zrovna koníčkem a tato část pro ně tak může být velmi náročná. Jednak z důvodu velkého množství textu, jednak z důvodu časové tísně.

PELICAN má pro Tebe ovšem opět skvělou zprávu. I na typ cvičení objevující se v této části didaktického testu se dá skvěle připravit. S přípravným kurzem k maturitě pro Tebe bude tato šedesátiminutovka hračka.

3. Gramatika? ANO!

Ač se to tak na první pohled mohlo zdát, není tomu tak. Gramatice se opravdu nevyhneš, naopak, čeká na Tebe jako třešnička na dortu v poslední části didaktického testu čtení s porozuměním. Zároveň se však jedná o jedinou část maturitní zkoušky z angličtiny, u které se gramatika testuje přímo. Ve všech jiných částech se jedná pouze o jedno z kritérií hodnocení.

Od roku 2016 můžeš za celý didaktický test z angličtiny získat maximálně 95 bodů. Každá úloha i část testu má své bodové hodnocení uvedeno přímo u cvičení, Ty tak víš, kolik bodů můžeš za jeho úspěšné vyplnění získat. Jelikož je minimální hranicí úspěšnosti u didaktického testu 44 %, není těžké si spočítat, že je třeba, abys z 95 bodů získal minimum 42 bodů.

Součástí maturity z angličtiny je i SLOHOVÁ (písemná) PRÁCE a ÚSTNÍ ČÁST. Na to, jak se připravit na tyto dvě části maturitní zkoušky z angličtiny se podíváme v příštím článku!

Včasná příprava na státní maturitu z angličtiny

Je klíčem k úspěchu! Připraveným patří svět, to je heslo PELICANA a mělo by být i heslem všech budoucích maturantů. A ač se Ti může zdát květen dalšího roku ještě daleko, věř, že společně s přípravou na další předměty – je už nejvyšší čas začít. Jak bylo řečeno výše, na jednotlivá cvičení se lze opravdu dobře připravit – a u maturity Tě tak žádné cvičení nemusí připravit. Jestli se Ti do toho samotnému nechce, zkus navštívit některý z našich přípravných kurzů k maturitě z angličtiny. 100% úspěšnost našich studentů u maturity zaručena!

Co dělat pro přípravu dál?

Tak například doporučujeme (a našim studentům se v minulosti osvědčilo) číst knihy v angličtině. Neboj se toho, nemusíš rozumět každému jednotlivému slovíčku, bohatě stačí, když pochopíš konečný smysl textu. Jednotlivé fráze se Ti budou ukládat do hlavy a Ty brzo zjistíš, že už rozumíš každé větě. Jestli si hned na celou knížku netroufneš, začni s méně obtížnými články na internetu. Co si třeba najít nějakého anglicky hovořícího blogera, který píše články o tom, co Tě zajímá?

Co se poslechu týče, opět doporučujeme začít sledovat filmy či seriály v angličtině. A opět – pokud si hned na celý film netroufneš, začni sledovat kratší videa na Youtube! My u PELICANA jsme třeba velkými fanoušky Ted Talks!

Hlavně se ničeho neboj!

Určitě to nakonec dáš. Včasná příprava Ti však dodá sebevědomí a jistotu, že jsi dobře připraven. Vyzkoušej si pár testů nanečisto a zvykni si na časovou tíseň, která Tě u maturity může potkat – připravené však už nepřekvapí!

Tak hodně zdaru a hodně štěstí! A třeba na viděnou v jednom z našich přípravných kurzů k maturitě!

Tvůj PELICAN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>