Multilingual Families Clubs

Jednota v rozmanitosti


Evropská unie je založena na principu “jednoty v rozmanitosti” – rozmanitosti kultur, zvyků, víry i jazyků. Vedle 24 úředních jazyků je do dědictví EU zahrnuto dalších 60 jazyků, kterými se mluví v určitých regionech nebo skupinách, a přes 80 jazyků národnostních menšin a komunit příchozích. V evropské společnosti je tedy nutno řešit mj. také vyvstávající otázku vícejazyčnosti – a to jak u dospělých, dětí a dětských kolektivů, tak celých rodin.Popis projektu

Jedním z možných řešení tohoto problému jsou právě kluby pro vícejazyčné rodiny – Multilingual Families Clubs. Myšlenka těchto klubů vychází ze zkušenosti podobných zařízení, která fungují již desítky let v západní Evropě. Cíle projektu Multilingual Families Clubs je vytvořit ucelenou sadu nástrojů pro:

  • založení a úspěšný provoz klubů pro vícejazyčné rodiny v dalších zemích
  • aktivity a hry pro děti a rodiče určené k podpoře vícejazyčnosti, multikulturalismu a dialogu mezi dětmi a rodiči
  • metodické vedení vícejazyčných klubů pro řídicí pracovníky (základní školy, neziskové organizace, centra volného času apod.)
  • zvýšení povědomí o výhodách vícejazyčnosti mezi rodiči i vzdělávacími institucemi

Cílová skupina projektu

Cílovou skupinou projektu jsou jak samotné vícejazyčné rodiny, tak i pedagogové, kteří s těmito rodinami pracují.Výstupy projektu

  • Pojďme do toho společně! Příručka pro vícejazyčné rodinné kluby
  • Hrajme si s jazyky! Sbírka her a aktivit pro děti a rodiče specificky navržených pro podporu vícejazyčnosti
  • Vzhůru k vícejazyčnosti! Metodická příručka pro vzdělavatele dospělých
  • Proč a jak být vícejazyčnou rodinou? Průvodce pro rodiče vícejazyčných dětí
  • Audiovizuální záznamy z vícejazyčných rodin

Veškeré výstupy jsou dostupné v angličtině, češtině, polštině, italštině a turečtině. Některé z nich budou k dispozici také v jazycích národnostních menšin v partnerských zemích (např. v ruštině, ukrajinštině, slovenštině, arabštině, rumunštině apod.). Všechny dokumenty, které v rámci projektu vznikly, jsou volně k dispozici ke stažení.


Partneři projektu


WEBOVÁ STRÁNKA PROJEKTU

FACEBOOK PROJEKTU

YOUTUBE KANÁL


Zaujal Vás projekt Multilingual Families Clubs?

Zaujal Vás tento projekt a rádi byste ho zařadili do výuky či se o něm dozvěděli více? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi se s Vámi sejdeme a vše vysvětlíme. V rámci projektu také pořádáme workshopy a veškeré materiály vzniklé v rámci projektu jsou volně k dispozici ke stažení, případně osobnímu předání. Pro více informací pište na kalmarova@skolapelican.com. Fotogalerie


Pokud se chcete o projektu dozvědět více, kontaktuje nás buď e-mailem na kalmarova@skolapelican.com, telefonicky na čísle +420 774 742 296 nebo osobně na adrese Lidická 9, Brno. Pokud budete mít zájem, rádi za vámi přijedeme a projekt Vám blíže představíme.