PELICAN na prázdninách: Díl první

Pomalu ale jistě se přiblížil začátek prázdnin a to nejen pro studenty našeho pomaturitního studia. Přichází období plné nových zážitků a také nových míst k objevování.
PELICAN je kluk podnikavý a jestli bychom měli jmenovat něco, co má nejraději na světě, tak máme jasno. Jazyky a cestování!

I letos se na léto moc těšíme a jsme zvědaví, kam nás prázdninové plány zavedou. Dnes jsme se Vám rozhodli ukázat výběr 5 míst, kam to PELICANa zaválo, a taky se pochlubit, jak pěkné fotky jsme mu udělali!


1. Island

Island je nádherný hlavně pro svou přírodu, ale není to jen o tom. PELICAN navštívil město Akureyri (celým jménem však Akureyrarkaupstaður), které je od polárního kruhu vzdálené jen 98 kilometrů a říká se mu Hlavní město Severního Islandu.

Na Islandu se mluví islandsky, což je jazyk vycházející ze staré severštiny – jazyka Vikingů, takže dnešní Islanďané si mohou číst středověké vikingské příběhy v originále!


2. Izrael

PELICAN navštívil také Jeruzalém, který je považován za nejstarší město na světě a duchovní centrum židovského národa. Ochutnal i slavné pomeranče v Tel Avivu ve čtvrti Jaffa.

Hlavním jazykem Izraele je hebrejština, avšak na ulicích můžete slyšet mnoho dalších jazyků a také se většinou bez problémů domluvíte anglicky.


3. Portugalsko

V Portugalsku PELICAN navštívil mimo jiné hrad ve městě Sintra blízko Lisabonu, který inspiroval Walta Disneyho pro podobu jeho hradu v Disneylandu. Vydal se i do druhého největšího portugalského města Porta, kde ochutnal slavné portské víno!

A věděli jste, že nejvíce portugalských rodilých mluvčích je v Brazílii a Portugalsko je až na čtvrtém místě za Angolou a Mozambikem?


4. Belgie

V belgickém Bruselu, neoficiálně označovaném jako hlavní město Evropy, sídlí NATO a některé evropské instituce. PELICAN si zamiloval famózní hranolky, které byly podle mnohých vynalezeny právě v Belgii!

Belgie je jazykově velmi zajímavá. Nizozemsky (vlámsky) mluví asi 60% obyvatel, francouzsky pak 40% a německy 1%.


5. Anglie

Tentokrát se PELICAN vydal do Liverpoolu, rodiště legendární kapely Beatles a bývalého významného přístavu britského impéria.

Zajímavostí je, že Spojené království nemá uzákoněný oficiální jazyk, ale de facto je to angličtina. V roce 2011 byla pak druhým nejpoužívanějším jazykem polština s bezmála 550 tisíci mluvčími.


+ Brno

A jako bonus bychom si nemohli odpustit rodiště PELICANa – naše škola a samozřejmě Brno! Rádi cestujeme a poznáváme svět, avšak vždy se zase rádi vracíme domů.


A teď máme pro vás výzvu!

Vezměte i vy PELICANA s sebou na cesty! Ať už budete letos poznávat Česko, nebo se vydáte někam za hranice, PELICAN vám bude dobrým společníkem. Zkuste si ho poskládat podle tohoto návodu.
A nezapomeňte, že PELICAN má rád barvy, takže se nebojte vybírat papíry nejrůznějších vzorů.

Pošlete nám Vaše fotky na info@skolapelican.com, nebo nás označte na instagramu. Fantazii se meze nekladou!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>