Jak se naučit španělsky?

Popularita španělštiny v posledních letech rapidně stoupá. A není se čemu divit! Je to krásný jazyk, který Vám umožní proniknout do kultury nejen Španělska, ale také Mexika či zemí Jižní Ameriky. Díky znalosti španělštiny budete mít možnost potkat řadu zajímavých lidí a své cestovní zkušenosti tak posunout na zcela novou úroveň.

Španělština je oficiálním jazykem více než 20 zemí světa a španělsky hovoří více než 570 milionů lidí. Je také 3. nejčastěji používaným jazykem na internetu a rovněž druhým nejrozšířenějším jazykem na světě vůbec. Tím vede dokonce i před angličtinou. Nikdy tedy nevíte, kdy se Vám může její znalost hodit!

Španělština navíc řadu slov přejala z arabštiny, italštiny a francouzštiny. Pokud byste se tedy výhledově chtěli naučit také některý z nich, ovládání španělštiny by Vám s tím mohlo značně pomoci.

Jak se naučit španělsky?

Oproti češtině má španělština řadu jiných gramatických pravidel. Oba dva jazyky totiž pochází z odlišných jazykových skupin, a nemají spolu tedy mnoho podobného. Španělština třeba zahrnuje 5 časů, ale naopak jen 2 rody – nemá totiž rod střední. Ve španělštině také neexistuje skloňování na základě pádů. Navzdory rozdílnostem v jazycích však může být její učení snadné, pokud zvolíte správný přístup!

Interaktivní výuka

V dnešní době už neznamená učení se nového jazyku jen koukání do učebnic a psaní jednoho cvičení za druhým. Můžete využít interaktivního způsobu výuky, který je již dnes všude a snadno dostupný.

Učit se španělsky tedy můžete např. poslechem podcastů. Zatímco začátečníci mohou využít řady podcastů, které jsou určeny přímo k výuce základů španělštiny, a gramatické náležitosti jsou v nich tedy vysvětlovány česky, pokročilí studenti již mohou využít i nevzdělávacích podcastů ve španělštině týkající se témat, které je zajímají, a pilovat tak své poslechové dovednosti.

Stejně jako podcasty může k výuce napomáhat využití umělé inteligence. Můžete jí zadat, aby Vám na míru vygenerovala cvičení, vyplněné cvičení opravila, zadala Vám nová slovíčka na naučení nebo vysvětlila konkrétní části španělské gramatiky, které Vám nejsou jasné.

Skvělým pomocníkem k výuce španělštiny mohou být také mobilní aplikace. Zkuste vyměnit dlouhé minuty strávené na sociálních sítích za učení se něčemu novému! Například aplikace Quizlet Vám hravou formou pomůže zapamatovat si slovíčka, Duolingo Vám každý den připomene novou lekci, kterou máte splnit a aplikace Busuu Vám poskytne rovnou celé výukové lekce.

Obklopujte se španělštinou

Přenastavte si telefon do španělštiny, vařte podle španělských receptů, čtěte zprávy na španělských informačních serverech, zkrátka se snažte španělštinou obklopovat, jak jen to jde. Nejen, že tím získáte slovní zásobu v oblastech, ve kterých se denně pohybujete, a můžete je tedy snadno využít, ale také Vám používání španělštiny bude připadat čím dál tím více přirozené.

Nebojte se mluvit

Většina studentů, ať už španělštiny, nebo jiného jazyka, se bojí především v daném jazyce mluvit. To ale není vůbec potřeba. Naopak! Konverzace ve španělštině Vás donutí procvičit si slovíčka, zpatra skládat věty i přemýšlet ve španělštině. Navíc na sebe budete hrdí, že jste pokořili něco nového!

Stanovte si cíle!

Vždy se Vám bude španělština i jakýkoliv cizí jazyk učit lépe, když v něm budete mít nějaký cíl. Chcete jet příští léto na dovolenou do Španělska a obstojně zvládnout základní domluvu? Nebo se chcete vydat pracovat do španělsky mluvící země a budete mít větší šanci na přijetí s vyšší úrovní španělštiny? Chcete jet do Španělska studovat? Přejete si obohatit svůj životopis, a udělat si tak ze španělštiny certifikát?

Najděte si zkrátka cíl, který můžete následovat. Vaše motivace a odhodlání Vám tím spíš vydrží a Váš progres bude rychlejší.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>