Den svatého Valentýna

Je tady! 14. únor, svátek zamilovaných. A ať už ho slavíte nebo neslavíte, uznáváte nebo neuznáváte, určitě už jste o tomto dnu něco slyšeli. Proč je zrovna únor měsícem lásky, kde všude se 14. únor opravdu oslavuje, a kdo že to vůbec je – svatý Valentýn?

Příběh patrona svátku všech zamilovaných je dodnes zahalen tajemstvím. Jedna legenda praví, že Valentýn byl kněz sloužící ve 3. století v Římě. Údajně přesně v době, kdy císař Claudius II. zakázal manželství, zkrátka se rozhodl, že všichni svobodní mládenci půjdou do vojenské služby a manželky a děti by byly rozptýlením, samozřejmě!

Valentýn si však uvědomoval absurdnost této vyhlášky a rebeloval tím, že v tajnosti zamilované páry oddával. Když to Claudius zjistil, dal Valentýna zabít. Tato verze však není jediná, když probrouzdáte zákoutí internetu, zjistíte, že je legend více – nejen o samotném Valentýnovi, ale i o tom, proč se slaví zrovna 14. února. My vybrali tu nejromantičtější a další představovat dnes nebudeme, protože to není důvod, proč jsme se tady spolu dnes sešli!

Jakožto jazyková škola milující svět, jazyky a kultury jiných zemí, jsme se snažili zjistit, jak je svátek zamilovaných oslavován ve světě. Kde se opravdu prožívá a kde jsou ke svátku lidé spíše skeptičtí? Kde se na této škále vyskytuje Česká republika? Pojďme se na to podívat!

Svátek zamilovaných ve světě

Kromě Spojených států se Valentýn slaví také např. v Kanadě, Mexiku, Velké Británii, Francii a Austrálii. V Británii začaly být oslavy Valentýna populární až v 17. století. V 18. století už to byl zvyk mezi milenci i přáteli ve všech společenských vrstvách. Levné ceny poštovného po roce 1900 přispěly k popularitě odesílání valentýnských pozdravů poštou.

Skotsko

Představte si, že si jméno svého vyvoleného či své vyvolené vylosujete z klobouku! Ve Skotsku se nemusíte hned vdávat či ženit, nicméně, pokud si při slavnosti vytáhnete jméno z klobouku, musíte s ní/m protančit celou noc!

Itálie

Itálie oslavuje lásku nejenom k lidem, ale také k přírodě. Je tradicí, že zamilované páry chodí na dlouhé procházky do přírody. Nějak užitečné zamilované fráze se můžete naučit v kurzu italštiny.

Japonsko

14. února jsou v Japonsku hýčkáni zejména muži. Nemusí kupovat nic, naopak, od žen se očekává, že své drahé polovičky něčím obdarují. Ale nebojte! Hned o měsíc později, 14. března je Bílý den, kdy se naopak obdarovávají v Japonsku ženy.

Finsko

Ne milenci, ale přátelé zde slaví Valentýna! A to se nám líbí. Tradičně se sejdou kamarádi a staří známí, kolegové z práce – a hromadně vymýšlejí různé aktivity. Fandíme!

Brazílie

Protože se každý rok v průběhu února nebo března koná v Brazílii světoznámý karneval, rozhodli se Brazilci svátek svatého Valentýna vynechat. Místo něj slaví svátek zamilovaných 12. června!

Amerika

V Americe si ručně psaná přáníčka začali lidé pravděpodobně dávat začátkem 17. století. V roce 1840 začala žena jménem Esther A. Howland vyrábět valentýnská přání ve velkém. Známá jako „Mother of the Valentine“ dělala složité výtvory s reálnými krajkami, stuhami a barevnými obrázky. Podle Asociace blahopřání je každý rok odeslána přibližně 1 miliarda valentýnských přání. Je to druhý největší počet zaslaných přání během roku. První jsou Vánoce, kdy je během roku zasláno odhadem 2,6 miliard přání. Přibližně 85 % všech valentýnek nakupují ženy.

I v Čechách se stal tento svátek velice populární, především mezi mladými lidmi. Slavíte ho, nebo se přikláníte spíše k české tradici, kdy se den zamilovaných slaví 1. máje? Pokud ho slavíte, už víte, jaký dárek dáte k tomuto svátku letos svému protějšku?

PELICAN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>