WhatToDoif

Co dělat, když…? Nový projekt Spolku PELICAN pomůže cizincům v Evropě řešit konkrétní potíže.Co je projekt WhatToDoif?

Jak najít bydlení, školu pro děti nebo praktického lékaře? To jsou otázky, které cizinci žijící v České republice řeší často zdlouhavě a bez dostatečných informací. Pomoci jim po jazykové i faktické stránce má v úmyslu nový projekt WHATtoDOif, který v České republice spouští Spolek PELICAN.

PELICAN spustil v říjnu roku 2019 mezinárodní projekt, který bude pomáhat zejména nově příchozím cizincům včetně migrantů a uprchlíků zorientovat se v ekonomické, sociální, politické a pracovní realitě zemí, do nichž přicházejí. Na projektu se podílí partneři z České republiky, Bulharska, Polska, Itálie, Velké Británie a Kypru.

Ocenění projektu

Projekt získal ocenění Quality Mark by the Bulgarian National Agency. 

Projekt byl také oceněn jako Good practice by the European Commission.


Výstupy projektu

Podstatou projektu je vytvoření efektivního průvodce pro řešení konkrétních životních situací, v nichž se cizinci v evropských zemích ocitají. Konsorcium řešitelů z České republiky, Velké Británie, Bulharska, Itálie a Kypru stanovilo šest základních oblastí, na kterých bude v následujících měsících pracovat:

 • Vízové procedury
 • Občanská a politická participace
 • Bydlení a reality (nájem, pronájem, koupě nemovitosti, hypotéky, povinnosti nájemce a vlastníka nemovitosti)
 • Zdravotní péče (kam se kdy obrátit, praktický lékař, nemocnice, pojištění, finanční aspekty zdravotní péče)
 • Vzdělání pro děti a dospělé (mateřská a základní škola, kam a jak přihlásit dítě, podmínky prospěchu, vzdělávací příležitosti pro dospělé)
 • Trh práce (pracovní příležitosti, sociální pojištění, typy úvazků a pracovních smluv)

Výsledky projektu

 • Informační a jazykový kompas pro migranty (informace a slovníček hlavních oblastí zájmu pro cizince .
 • Mapa řešení (Scénáře řešení nejčastějších problémů, s nimiž se potýkají migranti/minority).
  Výuková jednotka jazyka hostitelské země, která obsahuje základní fráze a termíny týkající se vybraných témat. Výukové jednotky používáme v kurzu češtiny pro cizince.
 • Video tutoriály popisující Mapu řešení. Tato vida budou natočena partnery projektu v partnerských jazycích i v jazycích vybraných skupin migrantů/minorit.
 • Webový repositář a aplikace pro mobilní telefony – Tato aplikace je spojena s webovou stránkou a obsahuje všechny výstupy projektu (od výzkumu přes mapu řešení, výukové jednotky až po video tutoriály). Aplikace je rovněž dostupná na mobilních telefonech.

Cílová skupina

Cílovou skupinou projektu jsou především nově příchozí cizinci, migranti a uprchlíci. Výstupy projektu budou rovněž sloužit jako podpora učitelů jazyků, kteří pracují s migranty. Projekt bude mít jazykově-vzdělávací funkci, kterou obstará studijní balíček obsahující fráze a terminologii související s řešením problémů v dané oblasti. Tyto výstupy budeme mimo jiné využívat v ročních kurzech českého jazyka pro cizince.

Česká republika připravuje videa pro vietnamskou komunitu, která je jednou z největších v ČR. Ve spolupráci s úřady v jihomoravském regionu jsou videa již šířena a mají přímý dopad mezi vietnamskou komunitou v České republice. Na základě zpětných vazeb od komunity jsou první videa zaměřena na proces školní docházky (proces zápisu do mateřských škol nebo škol, český vzdělávací systém, atd.). V další fázi budou zveřejněna videa týkající se zdravotní péče. 

Na projektu spolupracujeme s Magistrátem města Brna, kde je s námi v kontaktu paní Mgr. Lenka Šafránková Pavlíčková, poradkyně pro cizince. Na tvorbě scénářů a videí s námi spolupracuje odbornice na vietnamistiku paní Julie Lien Vrbková a překladatelka Jana Vu.

Partneři

APLIKACE

Nevíte, jak se zorientovat v nové zemi? Hledáte práci nebo se chcete naučit nový jazyk? Pracujete s cizinci? Tato aplikace pomáhá nově příchozím cizincům zorientovat se v hostitelské zemi. V aplikaci najdete všechny výstupy projektu a potřebné kontakty.

Aplikace pro systém Android

Webová aplikace pro iOS zařízení


Posledních několik měsíců bylo v projektu WHATtoDOif docela rušných. Partneři projektu intenzivně hledali odpovědi na nejdůležitější problémy, které musí cizinci žijící v partnerských zemích vyřešit. Čeho jsme doposud dosáhli a co se chystá v dalších měsících? Čtěte dál a zjistěte to!

WHAT to DO if VIDEA

Sbírka videí představuje čtvrtý výsledek projektu. Tyto videonávody doprovázejí předchozí výstupy a vysvětlují problematiku uživatelsky přívětivým a snadno pochopitelným způsobem. Videa jsou velmi efektivním komunikačním nástrojem, jelikož odpovídají na reálné problémy, které partneři projektu identifikovali u cizinců a migrantů ve svých zemích během výzkumné fáze. Videa jsou volně dostupná na webových stránkách WHATtoDOif i na Youtube, takže mohou být užitečná pro každého, kdo má zájem.

Jak zapsat své dítě do mateřské školy v České republice

Làm thế nào phụ huynh có thể đăng ký cho con vào trường mẫu giáo tại Cộng Hòa Séc

Zdravotní péče v České republice

Tôi tên là Jana Vũ và hôm nay chúng tôi sẽ trình bày đề tài -Chăm sóc y tế tại Cộng Hòa Séc.

SOCIÁLNÍ přídavky pro rodiny žijící V ČESKÉ REPUBLICE

TRỢ CẤP XÃ HỘI DÀNH CHO CÁC GIA ĐÌNH SINH SỐNG TẠI CỘNG HÒA SÉC/

Fotogalerie

Chcete se dozvědět víc?

Pokud se chcete o projektu dozvědět více, kontaktuje nás buď na info@skolapelican.com, telefonicky na čísle +420 774 742 296 nebo osobně na adrese Lidická 9, Brno. Pokud budete mít zájem, rádi za Vámi přijedeme a projekt Vám představíme, uspořádáme workshop pro Vaše zaměstnance, poskytneme konzultaci např. k diplomové práci, apod.