WhatToDoif

Co dělat, když…? Nový projekt Spolku PELICAN pomůže cizincům v Evropě řešit konkrétní potíže.Co je projekt WhatToDoif?

Jak najít bydlení, školu pro děti nebo praktického lékaře? To jsou otázky, které cizinci žijící v České republice řeší často zdlouhavě a bez dostatečných informací. Pomoci jim po jazykové i faktické stránce má v úmyslu nový projekt WHATtoDOif, který v České republice spouští Spolek PELICAN.

PELICAN spustil v říjnu roku 2019 mezinárodní projekt, který bude pomáhat zejména nově příchozím cizincům včetně migrantů a uprchlíků zorientovat se v ekonomické, sociální, politické a pracovní realitě zemí, do nichž přicházejí. Na projektu se podílí partneři z České republiky, Bulharska, Polska, Itálie, Velké Británie a Kypru.


Výstupy projektu

Podstatou projektu je vytvoření efektivního průvodce pro řešení konkrétních životních situací, v nichž se cizinci v evropských zemích ocitají. Konsorcium řešitelů z České republiky, Velké Británie, Bulharska, Itálie a Kypru stanovilo šest základních oblastí, na kterých bude v následujících měsících pracovat:

  • Vízové procedury
  • Občanská a politická participace
  • Bydlení a reality (nájem, pronájem, koupě nemovitosti, hypotéky, povinnosti nájemce a vlastníka nemovitosti)
  • Zdravotní péče (kam se kdy obrátit, praktický lékař, nemocnice, pojištění, finanční aspekty zdravotní péče)
  • Vzdělání pro děti a dospělé (mateřská a základní škola, kam a jak přihlásit dítě, podmínky prospěchu, vzdělávací příležitosti pro dospělé)
  • Trh práce (pracovní příležitosti, sociální pojištění, typy úvazků a pracovních smluv)

Cílová skupina

Cílovou skupinou projektu jsou především nově příchozí cizinci, migranti a uprchlíci. Výstupy projektu budou rovněž sloužit jako podpora učitelů jazyků, kteří pracují s migranty. Projekt bude mít jazykově-vzdělávací funkci, kterou obstará studijní balíček obsahující fráze a terminologii související s řešením problémů v dané oblasti.

Partneři

Posledních několik měsíců bylo v projektu WHATtoDOif docela rušných. Partneři projektu intenzivně hledali odpovědi na nejdůležitější problémy, které musí cizinci žijící v partnerských zemích vyřešit. Přečtěte si, jaké jsou cíle a výsledky tohoto projektu.

WHAT to DO if VIDEA

Sbírka videí představuje čtvrtý výsledek projektu. Tyto videonávody doprovázejí předchozí výstupy a vysvětlují problematiku uživatelsky přívětivým a snadno pochopitelným způsobem. Videa jsou velmi efektivním komunikačním nástrojem, jelikož odpovídají na reálné problémy, které partneři projektu identifikovali u cizinců a migrantů ve svých zemích během výzkumné fáze. Videa jsou volně dostupná na webových stránkách WHATtoDOif i na Youtube, takže mohou být užitečná pro každého, kdo má zájem.

Jak zapsat své dítě do mateřské školy v České republice

Làm thế nào phụ huynh có thể đăng ký cho con vào trường mẫu giáo tại Cộng Hòa Séc

Fotogalerie

Chcete se dozvědět víc?

Pokud se chcete o projektu dozvědět více, kontaktuje nás buď na info@skolapelican.com, telefonicky na čísle +420 774 742 296 nebo osobně na adrese Lidická 9, Brno. Pokud budete mít zájem, rádi za Vámi přijedeme a projekt Vám představíme, uspořádáme workshop pro Vaše zaměstnance, poskytneme konzultaci např. k diplomové práci, apod.