Multikulturní audio pohádky v cizím jazyce

Pohádky v cizích jazycích jsou vynikající pomůckou při studiu jazyků, ale také při seznamování s jinými kulturami, a to nejen pro děti. V rámci mezinárodního projektu MultiLib jsme společně s našimi partnery shromáždili pohádky v angličtiněfrancouzštiněruštině a dalších – celkem ve 12 jazycích z celého světa.

Na tuto stránku budeme pravidelně přidávat pohádky ve všech 12 jazycích. U každé z pohádek naleznete PDF soubor s ilustrovaným textem, u vybraných pohádek pak i audio záznam namluvený rodilým mluvčím.

Otesánek/ Little Stumpy

Tradiční ČESKÁ pohádka. Bezdětnému páru se změní život v okamžiku, kdy muž – dřevorubec – v lese najde polínko, které vypadá jako malý chlapec. Otesánek, jak mu začali říkat, totiž není jen tak ledajaký kus dřeva. Na obyčejné poleno má totiž až příliš velkou chuť k jídlu!

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

O lišce a čápovi/ Rovî û Leg SAGA

Tradiční KURDSKÁ pohádka. Jednoho dne se liška rozhodla pozvat svého přítele čápa na oběd. Na druhý den natěšený čáp přišel ke své přítelkyni, ale zjistil, že ho mazaná liška obelstila. Čáp, celý rozmrzelý, se vrací domů s plánem, jak se lišce pomstí… Příběh skýtá ponaučení: “Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.”

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Kurdština

O nejužitečnější práci/ ԱՄԵՆԱՕԳՏԱԿԱՐ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ

Moderní ARMÉNSKÁ pohádka. Zedník, zahradník a hospodyně se hádají, čí práce je nejužitečnější. Moudrý majitel domu jim proto navrhne, aby si na nějaký čas své role vyměnili. Jedině tak pochopí, čí práce je ve skutečnosti nejvíce užitečná.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Arménština

Proč je zelená barva zelená

Moderní BELGICKÁ pohádka. Příběh vypráví o tom, jak se tak stalo, že je naše země barevná. Zpočátku bylo všechno modré. Modrá obloha, modré moře,… Z ničeho nic se objevila zelená skvrna a z té se postupně stala mušička. Najednou se jednou zavrtěla, podruhé, potřetí…když náhle z ní vykoukl skřítek. A čeho se dotkl, to se proměnilo….

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

Audio:

Co se děje, když jdu spát

Moderní ČESKÁ pohádka. Chcete naučit své děti, aby se nebály tmy? Příběh vypráví o chlapci, který, potom co usne, zažívá noční dobrodružství. Ve snu se setkává s tvory, které předtím nikdy neviděl. Díky nim se naučí, jak se nebát tmy.  

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

Audio:

O ulhaném pastýři/ باذكلا يعارلا

Tradiční SYRSKÁ pohádka. Příběh vypráví o mladém pastýři, který kvůli svým lžím nakonec přišel o své živobytí. A jak se to přihodilo?

Bylo krásné ráno, když obyvatelé malé vesničky náhle zaslechli volání:„Pomoc, pomoc!!”… 

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Syrština

Audio-pohádky:

Ďáblův hrad/ The Devil´s Castle

Tradiční BELGICKÁ pohádka. Kdysi dávno tuto zemi ovládal děsivý ďábel, který zastrašoval všechny obyvatele a tento příběh vypráví o tom, jak se ho povedlo zbavit. “Ťuk, ťuk,” ozvalo se klepání na hradní dveře,…

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

Audio-pohádky:

Erotokritos/ Erotokritos

Tradiční ŘECKÁ pohádka. Příběh vypráví o athénské princezně a prosťáčkovi, kteří se do sebe beznadějně zamilují. Její otec avšak jejich svatbu neschvaluje, a proto princeznu uvězní a jejího milého vyžene z Athén. No a jak to všechno nakonec dopadlo? 

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

O děvčátku a pomerančovníku/ Ti Fi-a ak Ti pyie zoranj-la

Tradiční HAITSKÁ pohádka. Žilo, bylo jedno děvčátko, se kterým bylo příšerně zacházeno. A tak se jednou stalo, že děvčátko snědlo macešin pomeranč…to byl mazec! Děvčátko celé nešťastné vzalo semínko ze snědeného pomeranče a uteklo ven. Semínko zasadilo na místo, kde byla pochovaná jeho maminka a začalo zpívat srdcervoucí písničku. Co se ale nestalo?! Na místě, kde zasadilo semínko se hlína začala hýbat. Nejprve se vytvořil malý kopeček, ze kterého začala klíčit malá rostlinka. Ta se stále zvětšovala a zvětšovala až…

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Haitština

Audio-pohádky:

O chlapci bez vlasů a císařově dceři/ Keloğlan ve Padişahın Kızı

Tradiční TURECKÁ pohádka. Byl jednou jeden hoch, který se narodil bez vlasů. Na tom by nebylo nic tak speciálního, říkáte si. Žádné miminko přece nemá vlasy. Abyste tedy rozuměli, zvláštní bylo na chlapci to, že mu vlasy na hlavě nikdy nezačaly růst.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

Audio-pohádky:

Jeřáb a volavka/ The Crane and the Egret

Tradiční RUSKÁ pohádka. Žili, byli na blátě volavka s jeřábem. Postavili si domečky, každý na opačné straně. Zastesklo se jeřábovi bydlet o samotě a rozhodl se, že se ožení. Řekl si: „Vezmu si volavku za ženu!“.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Ruština

Audio-pohádky:

Choden z Tibetu/ བོད་ནས་ཡོང་བའི་ཆོས་སྒྲོན།

Moderní TIBETSKÁ pohádka. Kdysi dávno žilo v horách Tibetu malé děvčátko, které se jmenovalo Choden.
Choden milovala, když vyrazila se svou rodinou sbírat houby nejrůznějších tvarů a velikostí, které v horách rostly po vydatných deštích. Společně s maminkou a babičkou pak vždy připravovaly výtečnou polévku z ječmene a čerstvě nasbíraných hub. Choden byla odjakživa veselé, vděčné a láskyplné děvčátko.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Tibetština

Audio-pohádky:

Doris/ Doris

Moderní ŠVÉDSKÁ pohádka. Cizinka Doris se dostala na naši planetu Zemi tak, že řídila asteroid. Mimozemská Doris svým příjezdem vyděsila všechny lidi a zvířata, kteří asteroid přijíždějící z dálky zahlédli.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

Audio-pohádky:

O bláhovém muži/ The Foolish Man

Tradiční ARMÉNSKÁ pohádka. Bylo, nebylo. Na okraji města žil jeden velmi chudý muž. Jeho dům byl starý, s rozbitými okny a děravou střechou. Přestože tento muž tvrdě pracoval, peníze ne a ne přijít. Jednoho dne se proto rozhodl vyhledat Boha a zeptat se ho, jak najít cestu ze svého neštěstí.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Haitština

Audio-pohádky:

Motýlí barvy/ Rengên Pir-Pirîkê

Moderní KURDSKÁ pohádka. Jednou jsem potkal motýla, který poletoval lesích a zahradách, plných rozmanitých
květin všech barev. Motýl chvíli posedával na červeném květu. „Zabarvení tvých křídel je překrásné! Kde se na tvých křídlech vzaly všechny ty překrásné barvy?“ zeptal jsem se motýla.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Kurdština

Ahmet a mravenec/ AHMET VE KARINCA

Moderní TURECKÁ pohádka. Žil byl Ahmet, sedmiletý chlapec, který nenáviděl hmyz od doby, kdy mu bylo pět let. Jeho babička vždycky říkala: „dvě léta plná nenávisti jsou až příliš dlouhá doba.“ Ahmetův dědeček tušil, že jakmile třeba jednou Ahmet spatří berušku, která z jeho ruky zamíří k nebesům, jeho zášť k hmyzu bude tytam.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

Audio-pohádky:

Karagiozis a ekonomický rozvoj/ Ο Καραγκιόζης και η Ανάπτυξη

Moderní ŘECKÁ pohádka. V jednom městě, ne tak daleko odsud, žil svůj obyčejný avšak šťastný život Karagiozis se svými přáteli. Karagiozis byl nemajetný muž, který dělal, co mohl, aby uživil svoji rodinu. Jeho nejlepší kamarád Chatziavatis mu často pomáhal najít alespoň dočasnou práci. A právě tady začíná náš příběh. Chatziavatis našel pro svého kamaráda velkou příležitost, o které ho přišel informovat:

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

O jelením stádu/ نالزغلا عيطق

Moderní SYRSKÁ pohádka. Bylo, nebylo, stádo jelenů se jednoho dne vydalo ven z lesů na pastvu. Malý koloušek radostně pobíhal kolem maminky laně, od které se až do těchto dob nikdy nevzdálil. To hlavně proto, že maminka často mluvila o vlkovi, nebezpečném nepříteli, který si rád
pochutnává na malých koloušcích.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Syrština

Audio-pohádky:

Prasátko a jeho kamarádi/ ПОРОСЁНОК И ЕГО ДРУЗЬЯ

Moderní RUSKÁ pohádka. Žilo, bylo jedno malé prasátko. Prasátko žilo v dřevěném domečku společně se svojí
maminkou a dvěma staršími bratry. Jelikož bylo prasátko opravdu malé oproti svým velkým, starším bratrům, chtělo se jim ve všem vyrovnávat. Ale bratři ho neustále odmítali a odháněli ho od sebe: „Běž si hrát za mladšími a nás nech na pokoji!“,…

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Ruština

Audio-pohádky:

O dvou čápech a želvě/ ཁྲུང་ཁྲུང་གཉིས་དང་རུས་སྦལ་ཞིག

Tradiční TIBETSKÁ pohádka. Bylo, nebylo, žili u bažiny dva čápi a želva. Naneštěstí však tento jejich domov
postupně vysychal. Jednoho dne řekli čápi želvě: „Želvo, voda v mokřadu brzo úplně vyschne. Poletíme si
najít novou bažinu a nový domov. Sbohem!“ „Vezměte mě prosím s sebou!“ žadonila želva.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Tibetština

Audio-pohádky:

Každý je jedinečný/ Det finns nå’n av varje sort

Tradiční ŠVÉDSKÁ pohádka. Všude kolem, stačí se rozhlédnout, každý je jiný

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina

Audio-pohádky:

Ti Pan/ Ti Pan

Moderní HAITSKÁ pohádka. Žili, byli král a královna v Morne Mombin, asi 30 kilometrů vzdáleném od městečka
Les Cayes. Král měl ve zvyku hrát den co den karty se svými přáteli, což královně příliš nelicho-
tilo. Žárlila a zlobila se, protože král vyměnil drahocenný čas s ní za hazardní hry ve staré lodi. Jednoho dne se proto rozhodla udělit mu poučnou lekci.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédština Turečtina
Haitština

Audio-pohádky: