Audiopohádky v cizím jazyce

Pohádky v cizích jazycích jsou vynikající pomůckou při studiu jazyků, ale také při seznamování s jinými kulturami, a to nejen pro děti. V rámci mezinárodního projektu MultiLib jsme společně s našimi partnery shromáždili pohádky v angličtiněfrancouzštiněruštině a dalších – celkem ve 12 jazycích z celého světa.

Na tuto stránku budeme pravidelně přidávat pohádky ve všech 12 jazycích. U každé z pohádek naleznete PDF soubor s ilustrovaným textem, u vybraných pohádek pak i audio záznam namluvený rodilým mluvčím.

Otesánek/ Little Stumpy

Tradiční ČESKÁ pohádka. Bezdětnému páru se změní život v okamžiku, kdy muž – dřevorubec – v lese najde polínko, které vypadá jako malý chlapec. Otesánek, jak mu začali říkat, totiž není jen tak ledajaký kus dřeva. Na obyčejné poleno má totiž až příliš velkou chuť k jídlu!

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédštinaKurdština
TurečtinaTibetštinaSyrštinaRuštinaHaitštinaBelgičtina

Audio-pohádky:

O lišce a čápovi/ The Fox and the Stork

Tradiční KURDSKÁ pohádka. Jednoho dne se liška rozhodla pozvat svého přítele čápa na oběd. Na druhý den natěšený čáp přišel ke své přítelkyni, ale zjistil, že ho mazaná liška obelstila. Čáp, celý rozmrzelý, se vrací domů s plánem, jak se lišce pomstí… Příběh skýtá ponaučení: “Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.”

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédštinaKurdština
TurečtinaTibetštinaSyrštinaRuštinaHaitštinaBelgičtina

Audio-pohádky:

O nejužitečnější práci

Moderní ARMÉNSKÁ pohádka. Zedník, zahradník a hospodyně se hádají, čí práce je nejužitečnější. Moudrý majitel domu jim proto navrhne, aby si na nějaký čas své role vyměnili. Jedině tak pochopí, čí práce je ve skutečnosti nejvíce užitečná.

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédštinaKurdština
TurečtinaTibetštinaSyrštinaRuštinaHaitštinaBelgičtina

Audio-pohádky:

Proč je zelená barva zelená

Moderní BELGICKÁ pohádka. Příběh vypráví o tom, jak se tak stalo, že je naše země barevná. Zpočátku bylo všechno modré. Modrá obloha, modré moře,… Z ničeho nic se objevila zelená skvrna a z té se postupně stala mušička. Najednou se jednou zavrtěla, podruhé, potřetí…když náhle z ní vykoukl skřítek. A čeho se dotkl, to se proměnilo….

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédštinaKurdština
TurečtinaTibetštinaSyrštinaRuštinaHaitštinaBelgičtina

Audio-pohádky:

Co se děje, když jdu spát

Moderní ČESKÁ pohádka. Chcete naučit své děti, aby se nebály tmy? Příběh vypráví o chlapci, který, potom co usne, zažívá noční dobrodružství. Ve snu se setkává s tvory, které předtím nikdy neviděl. Díky nim se naučí, jak se nebát tmy.  

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédštinaKurdština
TurečtinaTibetštinaSyrštinaRuštinaHaitštinaBelgičtina

Audio-pohádky:

O ulhaném pastýři/ Lying Shepherd

Tradiční SYRSKÁ pohádka. Příběh vypráví o mladém pastýři, který kvůli svým lžím nakonec přišel o své živobytí. A jak se to přihodilo?

Bylo krásné ráno, když obyvatelé malé vesničky náhle zaslechli volání:„Pomoc, pomoc!!”… 

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédštinaKurdština
TurečtinaTibetštinaSyrštinaRuštinaHaitštinaBelgičtina

Audio-pohádky:

Ďáblův hrad/ The Devil´s Castle

Tradiční BELGICKÁ pohádka. Kdysi dávno tuto zemi ovládal děsivý ďábel, který zastrašoval všechny obyvatele a tento příběh vypráví o tom, jak se ho povedlo zbavit. “Ťuk, ťuk,” ozvalo se klepání na hradní dveře,…

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédštinaKurdština
TurečtinaTibetštinaSyrštinaRuštinaHaitštinaBelgičtina

Audio-pohádky:

Erotokritos/ Erotokritos

Tradiční ŘECKÁ pohádka. Příběh vypráví o athénské princezně a prosťáčkovi, kteří se do sebe beznadějně zamilují. Její otec avšak jejich svatbu neschvaluje, a proto princeznu uvězní a jejího milého vyžene z Athén. No a jak to všechno nakonec dopadlo? 

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédštinaKurdština
TurečtinaTibetštinaSyrštinaRuštinaHaitštinaBelgičtina

Audio-pohádky:

O děvčátku a pomerančovníku/ The little girl and the orange tree

Tradiční HAITSKÁ pohádka. Žilo, bylo jedno děvčátko, se kterým bylo příšerně zacházeno. A tak se jednou stalo, že děvčátko snědlo macešin pomeranč…to byl mazec! Děvčátko celé nešťastné vzalo semínko ze snědeného pomeranče a uteklo ven. Semínko zasadilo na místo, kde byla pochovaná jeho maminka a začalo zpívat srdcervoucí písničku. Co se ale nestalo?! Na místě, kde zasadilo semínko se hlína začala hýbat. Nejprve se vytvořil malý kopeček, ze kterého začala klíčit malá rostlinka. Ta se stále zvětšovala a zvětšovala až…

Aktivity pro učitele – ZDE

Pohádky textově:

ŘečtinaAngličtinaFrancouzštinaČeštinaŠvédštinaKurdština
TurečtinaTibetštinaSyrštinaRuštinaHaitštinaBelgičtina

Audio-pohádky: