Často kladené otázky

1. Mám zájem o roční kurz češtiny pro cizince, jak se můžu přihlásit?

Pro přihlášení do češtiny pro cizince vyplňte příslušný online formulář, který naleznete ZDE. Do formuláře doplňte všechny položky. Tím bude vyřízena veškerá dokumentace, kterou od Vás budeme potřebovat pro přihlášení do češtiny pro cizince. Po přihlášení obdržíte email s bližšími informacemi. Po zaslání částky obdržíte potvrzení o studiu (dopis o přijetí), na jehož základě žádáte o vízum.

2. Kolik stojí roční kurz češtiny pro cizince? Je uvedená cena konečná? Co všechno je zahrnuto v ceně?

Cena kurzu je 50 000 CZK. Tato cena je konečná. V rámci kurzu češtiny pro cizince od nás obdržíte zdarma ISIC, díky kterému získáte řadu studentských slev. Též obdržíte přístup ke všem studijním materiálům v online podobě. Cena češtiny pro cizince nezahrnuje ubytování a vyřízení vízového procesu.

3. Jak probíhá platba ročního kurzu češtiny pro cizince?

Částku 50 000 CZK zašlete na číslo účtu 123-602370287/0100 , popřípadě můžete zaplatit u nás v kanceláři. Platbu češtiny pro cizince je možné rozdělit na dvě části. Po obdržení první splátky (či celé částky) Vám vystavíme potvrzení o studiu, na jehož základě žádáte o vízum za účelem “ostatní”. Termín platby není stanoven, nicméně je důležité myslet na to, že vyřizování víza pro jazykový kurz češtiny trvá většinou 3 měsíce. Druhá splátky za kurz češtiny pro cizince musí být zaplacena do konce prosince.

4. O jaký typ víza můžu žádat ?

Jedná se o vízum č. 99, více informací k vízum naleznete ZDE.

5. Jaký je harmonogram školního roku češtiny pro cizince?

Začátek výuky a hodinová dotace záleží na typu kurzu, který si zvolíte. Standardní výuka začíná v říjnu. Výuka probíhá 2 semestry, které jsou odděleny jarními prázdninami. Školní rok končí v červnu. Hodinová dotace je pro standardní kurz češtiny pro cizince 560 školních hodin, 20 hodin týdně.

6. Jak probíhá výuka češtiny pro cizince?

Výuka češtiny pro cizince probíhá každý všední den po celý školní rok. V průběhu školního roku je několik státních svátků a ředitelských volen. Na začátku budete rozděleni do skupin a budou Vám přiděleni lektoři češtiny, kteří Vám zůstanou po celou délku studia češtiny. Výuka je vedena zejména v češtině, popřípadě doplněna vysvětlením v angličtině a ruštině.

7. Jaké jsou podmínky pro otevření kurzu češtiny pro cizince?

Pro otevření třídy češtiny pro cizince je stanoven minimální počet studentů 12. V případě, že nebude dostatečný počet osob, výuka bude probíhat online.

8. Je možný pozdější nástup do kurzu češtiny pro cizince, například když bude vyřizování víza trvat déle?

Ano, pozdější nástup do kurzu češtiny pro cizince je možný.  

9. Poskytuje Vaše škola pomoc či podporu při vyřizování víza?

Ne. Naše škola s vízovým procesem nepomáhá. Všechny potřebné informace naleznete ZDE.

10. Je reálné se za rok naučit českému jazyku na potřebné úrovni?

Ano, je to možné. Mnoho studentů se již zvládlo naučit češtinu a následně pokračovat na české vysoké škole. Samozřejmě to záleží na Vaší aktivitě a přístupu. Pokud však budete následovat pokyny lektora a vyvinete dostatečné úsilí, bezpochyby získáte v kurzu češtiny pro cizince žádanou úroveň.

11. Můžu pracovat v průběhu studia ročního kurzu češtiny pro cizince??

Ano, ve volném čase je to možné.

12. Pořádáte také mimoškolní aktivity/výlety/ apod. v rámci kurzu češtiny pro cizince?

Ano, pořádáme. V rámci naší školy se můžete zúčastnit různých večírků, filmových večerů, enviromentální projektů apod. Naši studenti často společně podnikají různé aktivity – lasergame, pivo i výlety do zahraničí (trhy ve Vídni) apod. Ty si však hradí studenti na vlastní náklady. Pokud se chcete podívat, jak tráví svůj studentský život, podívejte se na náš instagram či facebook.

13. Jaké používáte materiály v češtině pro cizince ?

Studenti využívají učebnice ´´´´´´´´´´´”Česky krok za krokem´´” a “Čeština pro cizince B2“. V průběhu roku jsou využívány jak učebnice, materiály připravené lektorem, tak elektronické pomůcky jako jsou například dataprojektory. Výukové materiály jsou dostupné studentům online.

14. V případě, že se chci hlásit na univerzitu po ukončení vašeho kurzu češtiny pro cizince, budu muset podstupovat nostrifikační zkoušky?

Každý student je posuzován individuálně, nicméně v některých případech je to nezbytné. Bližší informace k nostrifikačním zkouškám naleznete ZDE. Okruhy k nostrifikačním zkouškám naleznete například ZDE.

15. Pořádáte též zkoušky z češtiny?

V rámci studia je možné složit státní jazykovou zkoušku, ta však není zahrnuta v ceně kurzu a její složení je dobrovolné. Na základě vašich znalostí obdržíte certifikát příslušné úrovně. Jazykovou zkoušku na úrovni B1 můžete skládat opakovaně. Získaný certifikát lze použít k přihlášce na vysokou školu. Úroveň pro studium na VŠ v češtině se liší dle univerzity, nicméně obvykle je pro přijetí požadovaná úroveň B2.

Více informací naleznete ZDE.

16. Nabízíte možnost distančního vzdělávání kurzů češtiny pro cizince? Pokud ano, jaké nástroje a platformy používáte?

Ano, distanční formu vzdělávání aktivně využíváme a máme na ni velice pozitivní ohlasy. Abychom výuku učinili, co nejefektivnější používáme tyto nástroje a platformy:

  • MOODLE – online vzdělávací platforma, která je schopna plně nahradit standardní formu výuky, a to z pohodlí Vašeho domova. Moodle slouží k sdílení výukových materiálů, úkolů, podpůrných vzdělávacích materiálů, ale rovněž nabízí mnoho nástrojů k vytváření testů, cvičení a dalších forem vzdělávání.
  • SKYPE / ZOOM/ MS TEAMS – komunikační platforma, která slouží k online komunikaci mezi jednotlivci či celými skupinami. Umožňuje nejen komunikovat, ale rovněž videohovory, messaging, přenos souborů apod.
  • CLILSTORE – internetový server, který slouží ke sdílení multimediálních výukových materiálů, jež jsou určeny jak učitelům, tak studentům.  Obsahuje velké množství video-příkladů autentického použití cizího jazyka, připravených k okamžitému použití ve třídě, nebo pro samostatné studium cizích jazyků.
  • QUIZLET –  chcete se naučit jazyk, ale nebaví Vás stále si opakovat slovní zásobu? S Quizletem se toto již nestane! Quizlet nabízí mnoho kreativních a zábavných způsobů studia a procvičování slovní zásoby. Jedná se o velice kvalitní nástroj, který umožňuje efektivní studium jazyka.
  • WHITEBOARD – nástroj, který plně nahrazuje funkci klasické školní tabule, a k tomu nabízí mnoho dalších způsobů k zefektivnění výuky

Nenašli jste, co jste hledali? Neváhejte kontaktovat koordinátorku kurzů pro cizince na jadrna@skolapelican.com či na +420 607190128.