Halloween a co o něm možná nevíte

I u nás v jazykové škole PELICAN jsme Halloween slavili. Studenti pomaturitní angličtiny se rozhodli, že si zpříjemní den a pojmou vyučování jako skutečnou Halloweenskou párty. Kromě děsivých i vtipných kostýmů neopomněli ani pohoštění, ze kterého se ježily chlupy na zátylku. Je libo cupcake s oční bulvou nebo mozečkem? Co je to vlastně Halloween a co slavíme u nás a ve světě? Ačkoli má Svátek zesnulých všude stejný původ, oslavy vypadají v každé zemi přece jen trochu jinak. Někde se neuchytily vůbec, jinde se jedná o bujaré veselí, v Česku spíš o klidné rozjímání.

Původ svátku

Památka zesnulých má svou návaznost na Svátek Všech svatých, který vychází z keltských oslav konce roku, nazývaných Samhain. Ten se slavil poslední noc v říjnu a často končil až v ranních hodinách. Tuto dobu Keltové vnímali jako čas stírání hranice světa živých a mrtvých, kteří se spolu mohou takto jednou v roce setkat. Odtud pak pochází zvyk zapalování ohně, který udržovali nejen Keltové, ale i Slované, kteří věřili v jeho očistné vlastnosti a moc odhánět zlé duchy. Plamen ukazuje, kudy se mají mrtvé duše ubírat. Kelti také nosívali kostýmy zlých démonů, jimiž se snažili tyto prokleté duše odlákat. Dále vznikla tradice vyřezávání strašidelných obličejů do dýní, ty pak podle pověsti chránily dům, u nějž stály. Svátku Samhain je pojetím a znaky nejvíce věrná oslava Halloween.

České Dušičky

Každý rok v datu 2. listopadu si na Dušičky, tedy Památku zesnulých, připomínáme naše příbuzné a přátele, kteří mezi námi již nemohou být. Vzpomínka se uctívá po slavnosti Všech svatých, které se konají vždy 1. listopadu. Na Dušičky bývá zvykem zapalování svíček na hřbitově a přinášení květin na hroby našich milovaných. Živý květ takto symbolizuje víru, že smrtí život nekončí. Zapálení svíčky je symbolickým aktem vztaženým k vzpomínce a opět k věčnému životu. Typické jsou i mše či jen slova za svaté, přesto tento svátek u nás slaví také spousta nevěřících.

Anglosaský Halloween

Tento svátek se slaví 31. Října, a to převážně v zemích, kde převládá anglický jazyk jako úřední řeč. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows’ Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Pro Halloween jsou typické strašidelné kostýmy, děti chodící koledovat od domu k domu a slovy „Trick or Treat!“ (tedy „Koledu nebo něco vyvedu!“) vyzývají jeho obyvatele, aby jim dali nějaké sladkosti. V opačném případě jim mohou vyvést nějaký kanadský žertík, např. natřít kliku od dveří pastou na zuby. Kreativitě záškodníků se většinou meze nekladou. Obvyklé bývají i kostýmové párty a oslavy až do noci, často také v rámci školy a dalších institucí. 

Día de los Muertos

V Mexiku je velmi populární Den Mrtvých, tedy El día de los Muertos. Slaví se především ve dnech 1. a 2. listopadu, i když v některých španělsky mluvících zemích začíná už 31. října. V roce 1993 byly tyto oslavy prohlášeny za nehmotné kulturní dědictví UNESCO. Již podle Aztéků a jejich mytologie odcházely duše dospělých zemřelých do jiného světa zvaného Mictlán, kde vládnou Pán a Paní smrti. Svět pro odchod dětských duší se jmenuje Chichihuacuauhco a rostou v něm stromy, z nichž teče mléko. Místní věří, že v Den Mrtvých se zesnulý vrací potěšit se se svou rodinou a přáteli. Mexičané věří, že 1. listopadu se mezi nás navrací duše dětí a 2. listopadu duše dospělých. Účastníci oslav připravují pro sebe a své zemřelé bohatou hostinu, zdobí hroby vším, co měl zesnulý rád a co by jej mohlo potěšit. Staví se domácí oltáře, do noci se jí a veselí, přičemž přítomní věří, že se duše jejich blízkého raduje s nimi.

Slaví se skoro všude

Oslavy Svátku zemřelých se slaví i všude jinde po světě. Japonci přebírají Halloween a pořádají bláznivé festivaly plné šílených převleků, ve Francii spíš preferují dobové kostýmy. V západní Evropě a Skandinávii chodí koledníci. Číňané zase věří, že přítomní duchové zemřeli násilnou smrtí, jsou zlí, a aby se nemstili, místní rozsvěcují svíčky v domech i na ulicích, čímž mají tyto duše odlákat do nebe. A u nás v jazykové škole slavíme svého Halloweena taky po svém. Kurz anglického jazyka si zábavnou formou připomínal význam svátků formou tematických filmů, kostýmy a dalšími aktivitami. A dosyta si je užil! Pokud si chcete vyzkoušet tuhle oslavu s námi, není nic snazšího, než se u PELICANa zapsat na pomaturitní studium. Bavíme se nejen na Svátek zemřelých, ale po celý rok!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>