Jak si vybrat jazykovou školu

Rozhodli jste se, že se konečně zlepšíte v cizích jazycích, nebo se začnete učit úplně nový? Gratulujeme! To nejtěžší – učinit rozhodnutí – už máte za sebou. Pokud jste se ale už pustili do hledání vhodného jazykového kurzu, možná jste narazili na nečekaný problém. Jak si mezi desítkami jazykových škol vybrat tu správnou? Vždyť jazykové kurzy nabízí každá z nich a všechny do jedné tvrdí, že právě ona Vám poskytne ty nejlepší služby. Jak se v této džungli nabídek a slibů vyznat?

Naštěstí reklamní slogany nejsou to jediné, na co se můžete při hledání jazykové školy spolehnout. Existuje mnoho dalších indikátorů, které Vám prozradí, je-li jazyková škola skutečně kvalitní. Co byste tedy měli udělat předtím, než vyplníte přihlášku?

 

Udělejte si průzkum

O kvalitě jazykovky svědčí mnoho věcí, které můžete zjistit jednoduchým zadáním názvu školy do internetového vyhledávače. Důležité je například to, jak dlouho škola působí na trhu. Můžete si být totiž daleko více jisti kvalitou školy, která funguje již deset, patnáct let, než té, která vznikla teprve před několika lety.

Mnoho Vám napoví také to, jakým činnostem nad rámec poskytování běžných kurzů se škola věnuje. Má třeba akreditovány nějaké speciální vzdělávací programy? Zapojila se za dobu své existence do nějakých vzdělávacích projektů? Podílela se na vydání nějakých publikací nebo získala v minulosti nějaká ocenění? Tohle všechno vám může napovědět, zda-li ve škole pracují skuteční odborníci, kteří jsou v tom, co dělají, doopravdy dobří.

 

Jazykové kurzy akce

 

Ujasněte si, co chcete

Než se pustíte do hledání jazykové školy, měli byste vědět, jaký kurz hledáte a co přesně od něj očekáváte. Chcete začít se základy jazyka v obecném kurzu nebo si potřebujete vybrousit projev v hodinách konverzace? Potřebujete se připravit na maturitu nebo na státní jazykovou zkoušku? Máte možnost do kurzu pravidelně docházet, nebo by vám více vyhovovaly individuální lekce?

Odpovědi na tyto otázky vám pomohou ujasnit si, co vlastně potřebujete, a třeba vám dojde, že klasický skupinový kurz pro vás vlastně není to pravé. Důležité je tedy to, zda-li daná škola nabízí takový formát výuky, který Vám vyhovuje. Pokud tuto informaci nenajdete na webových stránkách školy, nebojte se do školy zavolat a zeptat se, jestli by pro Vás nemohla kurz zařídit. V dobré jazykovce by měli umět vyjít vstříc všem Vašim individuálním potřebám.

 

Prozkoumejte webové stránky školy

Webové stránky Vám o jazykové škole mnohé prozradí. Kvalitní škola si totiž dává záležet i na své webové prezentaci. Pokud tedy stránky nepůsobí dojmem, že je škola kvalitní, rychle pryč. Zaměřte se na to, zda-li je web přehledný, zda nabízí všechny potřebné informace, jestli jsou na něm dostupné kontaktní údaje a obchodní podmínky školy.

Nabízí stránky i něco navíc, jako publikace ke stažení, blog, nebo třeba online rozřazovací test? Přítomnost těchto prvků Vám prozradí mnoho o tom, zda-li můžete ve škole počítat s podporou a kvalitními službami.

 

 

Spočítejte si cenu kurzu

Ceny kurzů u jednotlivých jazykových škol se velmi liší. Při výběru školy je tedy důležité vědět, jaké faktory ovlivňují cenu kurzu. U každé přihlášky by mělo být uvedeno, kolik hodin výuky za své peníze dostanete. Můžete si tedy snadno spočítat cenu za jednu lekci a porovnat tak skutečné ceny kurzů u jednotlivých jazykovek.

Přitom je však důležité si uvědomit, že levnější neznamená lepší. Pokud je kurz podezřele levný, můžete si být jisti, že se to odrazí na kvalitě. Škola pravděpodobně třídy příliš přeplňuje nebo najímá méně kvalifikované lektory, jejichž práce není tak dobře placená. Investujte tedy raději do nákladnějšího kurzu, který vám ale zaručí, že se jazyk skutečně naučíte.

 

Zjistěte si reference

Reference současných i bývalých studentů školy jsou vždy užitečným zdrojem informací. Škola se totiž může na vlastních stránkách vychválit do nebes, ale pokud poskytuje špatné služby, na referencích se to zkrátka projeví. Protože, jak známo, spokojení zákazníci se ozvou málokdy, zatímco ti nespokojení se ozvou vždy. Nejvíce vám prozradí reference na nezávislých stránkách, jako je Google nebo Jazykovky.cz. Ty jsou totiž ošetřeny proti tomu, aby škola mohla podobu recenzí jakkoliv ovlivňovat.

Další věcí, kterou můžete udělat, je poptat se svých kamarádů a kolegů na jejich vlastní zkušenosti. Se kterou jazykovou školou byli spokojeni? Kterou by Vám doporučili? Můžete si být jisti, že Vaši přátelé Vám poskytnou ty nejlepší reference.

 

 

Proklepněte si lektory

Každá škola je dobrá jen tak, jak dobří jsou její lektoři. Můžete si vybrat tu nejlepší jazykovku ve městě, ale pokud budete mít smůlu na špatného lektora, bude špatná i Vaše zkušenost se školou. Zjistěte si proto dopředu, jaké lektory škola zaměstnává. Jejich přehled byste měli nalézt na webových stránkách školy.

A jak poznáte dobrého lektora? Kvalitní lektor by měl mít jazykový certifikát, dostatek zkušeností s výukou a pokud možno i zkušenosti ze zahraničí. Informujte se ve škole také o možnosti výměny lektora, pokud s ním nebudete spokojeni.

 

Zajděte se do školy podívat

Pokud Vám záleží na tom, abyste si vybrali dobře, určitě si najděte čas na osobní návštěvu školy. Nakonec, pokud se pro ni rozhodnete, budete zde trávit až několik hodin týdně, a měli byste se tedy ujistit, že se v prostředí jazykovky cítíte komfortně. Jak velké jsou učebny? Má škola kuchyňku, ve které si můžete připravit třeba čaj nebo kávu? Jak vypadají toalety? Jsou v učebnách dataprojektory, počítače a další zařízení? Je ve škole zdarma dostupná wifi?

Při návštěvě si nezapomeňte pohovořit se zaměstnanci školy. Vyptejte se jich na všechny podrobnosti, které vás zajímají. To, jak ochotně pracovníci kanceláře vaše otázky zodpoví, je dalším důležitým indikátorem toho, jak se Vám bude v budoucnu se školou jednat a jestli se v ní budete cítit dobře.

 

Využijte ukázkové hodiny zdarma

Mnoho jazykových škol nabízí možnost ukázkové hodiny zdarma. Pokud si chcete dobře vybrat, určitě této možnosti využijte. Dejte si ovšem pozor, aby se nejednalo o ukázkovou hodinu, kterou škola zorganizuje speciálně pro nové zájemce. Lektor, formát ani struktura lekce se tak nemusí vůbec shodovat s kurzy, které ve škole reálně probíhají. Vždy vyžadujte, abyste se mohli přijít podívat do některého z kurzů, které už jsou v běhu. Kvalitní jazykovka by Vám to měla umožnit.

 

 

Naplánujte si cestu

I když na první pohled se může umístění školy zdát jako něco, co by nemělo při rozhodování hrát příliš velkou roli, ve skutečnosti je velmi důležité. Uvědomte si, odkud a jak dlouho budete do školy dojíždět. Pokud vám cesta na kurz potrvá hodinu a budete během ní muset třikrát přestupovat, zvažte, jestli Vám škola za tu námahu skutečně stojí. Škola by se měla ideálně nacházet v centru města a měla by být snadno dostupná městskou hromadnou dopravou. Pokud dojíždíte do školy autem, ujistěte se, že je v areálu školy možné zaparkovat.

 

Přečtěte si obchodní podmínky

Obchodní podmínky jsou takovým nedoceněným pokladem. Málokdo je čte, přitom Vám jejich znalost může ušetřit nemalé peníze. Z obchodních podmínek byste se měli dozvědět, za jakých podmínek se kurz, který jste si vybrali, otevře, máte-li nárok na vrácení peněz, pokud ho škola zruší, jaké máte možnosti v případě, že nejste s výukou spokojeni, apod. Podmínky kvalitní jazykové školy by měly být férové a měly by jasně stanovovat, na co máte jako studenti právo.

Obchodní podmínky byste si měli prostudovat ještě před tím, než se do školy závazně přihlásíte. Pokud je nenajdete na webových stránkách školy, zeptejte se v kanceláři, kde se s nimi můžete seznámit.

 

 

Ať už je Vaší motivací pro studium jazyka cokoliv, výběr jazykové školy byste rozhodně neměli podcenit. Čas věnovaný studiu cen kurzů a obchodních podmínek se Vám mnohonásobně vrátí tím, že budete studovat ve škole, ve které se cítíte příjemně, s kvalitním lektorem a za odpovídající cenu.

 

A co je při výběru jazykové školy důležité pro Vás?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>