Konsekutivní tlumočení

Konsekutivní neboli následné tlumočení je pojem označující ústní projev řečníka po částech. Řečník pronese určitou část svého projevu, odmlčí se, a poskytne tak tlumočníkovi čas na překlad do druhého jazyka. Tlumočník je v tomto případě povinen přetlumočit najednou i několikaminutovou pasáž, a proto ovládá tzv. tlumočnický zápis, jež mu pomáhá zapamatovat si text. Tímto typem tlumočení probíhají například rozhovory státníků a obchodníků, obchodní schůzky apod. Toto tlumočení je vhodné pro příležitosti s nižším počtem účastníků. Chybí zde totiž plynulost projevu a projevy také zaberou poměrně hodně času. Jelikož tento typ tlumočení ruší samotnou řeč, není vhodný ku příležitostem, kde se hovoří třemi a více jazyky.

Zároveň je konsekutivní tlumočení využíváno i policií a soudy pro rozhovory se svědky a delikventy, jež nemluví jazykem, ve kterém řízení probíhá. Při konsekutivním tlumočení pracuje tlumočník v blízkosti řečníka či před publikem, ke kterému se hovoří.

Je nutno míti na paměti, že tlumočník zde není účastníkem konverzace, tiskovým mluvčím ani moderátorem. Je vhodné, aby řečník mluvil v kratších intervalech, aby mohl tlumočník snadno tlumočit řeč. Před samotným přednesem je nutné, aby bylo tlumočníkovi sděleno téma hovoru a bližší informace, aby se mohl náležitě připravit.