Projekt HI-GLOBE a Global Education

Projekt HI-GLOBE, který běží už od ledna 2020, a jehož partnerem je i Jazyková škola PELICAN, si klade za cíl vytvořit online výukové moduly vycházející z principu Global Education. V tomto článku si stručně představíme, co to Global Education vlastně je a s jakými tématy se pojí.

Globalizace a stírání geografických hranic mezi jednotlivými kulturami postupně vytvořily svět, kde je čím dál tím důležitější disponovat znalostmi a dovednostmi, které nám pomohou se v tomto světě zorientovat a prosadit. Mluvíme zde o tzv. globálních kompetencích, mezi které patří např. interkulturní komunikace, respekt k sobě a k ostatním, empatie, kritické myšlení atd. Cestou k osvojení těchto kompetencí je právě tzv. Global Education.

Prezentace konceptu Global Education na meetingu evropského projektu HI-GLOBE

Global Education, neboli globální vzdělávání je tedy pedagogický přístup, který vychází z mezikulturního vzdělávání, výchovy k lidským právům, udržitelnosti, míru a předcházení konfliktům. Jeho cílem je kromě předání znalostí a tvrdých dovedností (jako u klasického vzdělávání) i předání jistých hodnot a postojů a napomoci pochopení komplexních společenských, ekonomických, politických a ekologických vztahů v současném světě.

Hovoříme-li o Global Education v kontextu jazykového vzdělávání, lze říct, že kromě upevňování jazykových kompetencí zahrnuje také učení se o kulturách, geografii, historii a aktuálních problémech všech světových regionů. Hlavním cílem je přitom pomoci studentům rozvinout dovednosti potřebné k tomu, aby se mohli zapojit do fungování tohoto globalizovaného světa a pomohli ho tak přetvářet k lepšímu. Jde o paradigma, který lze aplikovat napříč všemi formami edukace, obory i ročníky.

Projektový tým HI-GLOBE

Tematicky stojí Global Education na pěti základních pilířích:

  • Vzájemná závislost a globalizace – porozumění komplexním sociálním, ekonomickým a politickým vazbám mezi lidmi
  • Identita a kulturní rozmanitost – porozumění sobě a vlastní kultuře a otevřenost vůči kultuře ostatních
  • Sociální spravedlnost a lidská práva – porozumění dopadu nerovnosti a diskriminace, důležitost zastávání se vlastních práv a naší odpovědnosti za respektování práv ostatních
  • Budování míru a řešení konfliktů – pochopení důležitosti budování a udržování pozitivních a důvěryhodných vztahů a způsobů, kterým lze konfliktům předcházet nebo je řešit mírovou cestou
  • Udržitelná budoucnost – pochopení způsobů, kterými můžeme uspokojit naše současné potřeby, aniž bychom snížili kvalitu životního prostředí nebo snížili schopnost budoucích generací uspokojovat své vlastní potřeby

Global Education je tedy to, co vzniká propojením znalostí (globalizační proces, historie a filozofie různých životních stylů, kultur, náboženství a generací…), dovedností (kritické myšlení, rozpoznání negativních stereotypů a předsudků, empatie, týmová práce, řešení konfliktů…) a hodnot a postojů (sebeúcta a respekt k druhým, sociální a environmentální odpovědnost, otevřenost, solidarita…).

A v jazykovém vzdělávání je tohle všechno navíc propojeno s rozvojem jazykových kompetencí. Jde o pěkně pestrý koktejl, který není snadné namíchat, o to unikátnější však budou výstupy projektu HI-GLOBE.

Více o projektu HI-GLOBE se můžete dozvědět na webových stránkách projektu nebo na jeho Facebookové stránce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>