Státnice z angličtiny: jak na ně?

Před časem jsme vám vyprávěli příběh loňské státní jazykové zkoušky, která se tolikrát přesouvala z původního červnového termínu, až proběhla v lednu. Letos se nám naštěstí velké komplikace vyhnuly a zkoušky mohly proběhnout v řádném termínu.

Jak to vypadalo? Jaké jsou nejčastější chyby, které studenti dělají? Proč je důležité nepodcenit přípravu? Proč je dobré mít u ústní zkoušky svůj vlastní názor? A jak probíhaly zkoušky z pohledu předsedkyně komise?
To vše si můžete přečíst v dnešním článku!


K letošní státní jazykové zkoušce z angličtiny se vypravilo 55 studentů (úrovně B2 nebo C1). 35 z nich se pak probojovalo i k ústní části. Nutno přiznat, že to letos opravdu nebylo jednoduché! Ale ti, kteří se před komisi nakonec posadili s připravenými tématy z potítka, pak zkoušku většinou zvládli s přehledem.

Příprava je klíčem k úspěchu

Skvělé výsledky ovšem nebyly jen tak a studenty to stálo spoustu práce a úsilí. Společně s lektory se na zkoušku průběžně připravovali v rámci pomaturitního studia angličtiny. Náš nejzkušenější lektor pomaturitního studia Jarda Soukup nám přiblížil, jak taková příprava na státnice probíhá.

“Učím studenty, jejichž úroveň angličtiny je na velmi dobré úrovni, proto je mým hlavním úkolem je rozmluvit. Ptám se na jejich názory a pohledy na dané téma, pracujeme na tom vlastně celý školní rok a studenti to pak mohou zúročit v ústní části státnic. Vedle toho se v rámci přípravy na státnice pravidelně věnujeme reáliím, gramatice a rozvíjíme všechny aspekty jazyka,” říká Jarda.

PELICAN také vyzpovídal předsedkyni komise letošních státnic Kristýnu Konečnou, která nám prozradila spoustu dobrých tipů, na co si mají studenti dát pozor při přípravě na zkoušku.

Užitečnost vlastní zkušenosti či názoru na určité téma vyzdvihuje i Kristýna: “Je hodně velká pravděpodobnost, že se komise na studentův názor zeptá a je vždy lepší nějaký mít, než ho na místě vymýšlet.”

“Jedna studentka si vytáhla otázku „Móda“ a udělala nám krásnou přednášku nejen o módě, ale o tom, co má ten den na sobě a proč. Byla to krásně zpracovaná otázka a kromě slovní zásoby ukázala i rychlé reakce na otázky,” popisuje Kristýna Konečná skvělý zážitek z letošních státnic.

Podle Kristýny úskalí ústních zkoušek tkví v tom, že studenti příliš spoléhají na lehčí témata, že “tam zkrátka něco vymyslí”: “Pak si takovou zdánlivě triviální otázku vytáhnou a neví, co by řekli. Hlavně ve stresu si nevzpomenete ani na nejjednodušší slovíčka. Tomu se dá alespoň trochu předejít, pokud si nějaké záchytné body nachystáte doma a zapamatujete si alespoň některé z nich. Potom máte z poloviny vyhráno,” radí Kristýna.

Neučte se zbytečně nazpaměť

Některá témata se zkrátka naučit musíte, ať už jde o historii nebo reálie. Ale vyhněte se “šprtání” nazpaměť, může se vám to vymstít. “Může se to povést a nemusí. Zapomenete jedno slovíčko, a tím potažmo i celý zbytek naučeného textu. Navíc tito studenti nejsou často schopni reagovat na otázky a jen to způsobí trapné ticho a velmi negativní celkový dojem ze zkoušky,” popisuje své zkušenosti Kristýna a dodává, že mezi nejoblíbenější otázky studenti řadí tradičně sport. Mezi otázky, které si studenti opravdu vytáhnout nechtějí, pak patří průmysl a zemědělství anglicky mluvících zemí.

Skvělým způsobem, jak se na jednotlivá (složitější) témata připravovat, je také najít si k nim více a dozvědět se o nich způsobem, který vás baví. “Dá se to aplikovat i na témata, která nejsou tak běžná – např. ekologie. Možná student viděl nějaký dokument o ekologii, nebo si ho může záměrně pustit jako přípravu na zkoušku. Vždycky potom může čerpat z informací, které viděl, spíše než z těch, které se nazpaměť naučil z Wikipedie,” říká Kristýna.


PŘEHLEDNĚ: Tipy a triky k ústní části státnic z angličtiny

  • Podrobně si zjistěte, co taková státní jazyková zkouška obnáší.
  • Ke každému tématu si připravte několik bodů, o kterých chcete mluvit.
  • Do přípravy se počítají i dokumenty nebo články. Učte se tak, jak vás to baví.
  • Neučte se vše doslova nazpaměť.
  • Promítněte do témat své zkušenosti nebo názory.
  • Využijte čas na potítku a promyslete si, o čem chcete mluvit.
  • Učte se naplno s lektory už v průběhu roku v pomaturitním studiu angličtiny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>