Jak si užít léto a přitom si procvičit jazyky

Školní rok je u konce, mnohé jazykové školy se svým studentům uzavřely a Tebe teď čekají minimálně dva měsíce bez tvého oblíbeného jazykového kurzu. Co ale dělat v případě, že se bojíš, že přes léto zapomeneš všechno, co ses v kurzu za celý rok naučil, nebo zkrátka jen nechceš přijít o kontakt s oblíbeným jazykem? Ať už studuješ angličtinu, španělštinu nebo japonštinu, PELICAN Ti přináší několik tipů, jak si jazykové znalosti osvěžit i během letního období a do podzimního kurzu nastoupit dokonale připraven!

 

Číst, číst, číst

Zajímavá kniha nebo komiks je pro spoustu z nás nedílnou součástí letního relaxu nejen u vody. Tak proč nespojit příjemné s užitečným a nepřibalit si do kufru knihu v jazyce, který se učíš? A vůbec se nemusí jednat o nic příliš náročného! Ať už si budeš procvičovat angličtinu nad detektivkou od Agathy Christie nebo francouzštinu nad dobrodružnými romány Julese Vernea, určitě této volby nebudeš litovat. Dobrá kniha Ti ukrátí dlouhé chvíle na pláži nebo u rybníka a navíc tímto způsobem zapracuješ na svých jazykových znalostech.

 

 

Pokud se ptáš, kde knihy v cizích jazycích sehnat, tak věz, že to už není v dnešní době internetové žádný problém. Existuje spousta e-shopů, a to i zahraničních, ve kterých můžeš pořídit knihy ve všech možných jazycích.

Tip PELICANA:

Vyzkoušej online knihkupectví BookDepository.com – tenhle e-shop totiž nabízí knihy za úžasné ceny a navíc je rozváží po celém světě zdarma!

A pokud dáváš přednost elektronickým knihám před těmi papírovými, tak i pro Tebe máme řešení. Velké množství e-knih v různých jazycích si můžeš zdarma stáhnout např. na Bookrix.com nebo na Project Gutenberg.

 

Jazyky do reproduktorů i do sluchátek

Pokud nejsi zrovna čtenářský typ nebo Tě čeká akční dovolená, na které moc času na čtení nebude, žádný strach, ani Ty nemusíš zůstat ochuzen o pravidelný kontakt s cizími jazyky. Poslech písniček, podcastů nebo audioknih v jazyce, který studuješ, Ti zaručeně pomůže udržet svou jazykovou úroveň i bez pravidelných návštěv jazykových kurzů. Ať už budeš nahrávky poslouchat ze sluchátek během túry po horách nebo na plné pecky při cestě autem, díky internetu máš vždy na výběr ze stovek podcastů, online rádií, rozhlasových pořadů, audioknih, přednášek, rozhovorů, a dalších zdrojů. A je jen na tobě, který z nich si vybereš!

Tip PELICANA:

Doporučujeme vyzkoušet program News in Slow, který pomůže i začátečníkům si denně poslechnout nejnovější zprávy ve studovaném jazyce – aktuálně je tato služba dostupná ve francouzštině, španělštině, italštině a němčině.

Oblíbenou alternativou k podcastům jsou audioknihy. A stejně jako u elektronických knih, i ty jsou na internetu často dostupné zdarma – vyzkoušej třeba LoyalBooks.com nebo LibriVox.org.

 

 

Mobilní aplikace

Výukové aplikace jsou poslední dobou nesmírně populární. Představují totiž skvělý způsob, jak si rychlou a zábavnou formou osvěžit gramatická pravidla nebo slovní zásobu. Díky nim se můžeme věnovat studiu jazyků prakticky kdekoliv a kdykoliv, a to i na dovolené – při cestě autobusem, ve frontě na letenky nebo při čekání na průvodce.

Mezi nejpopulárnější výukové aplikace patří Duolingo, která v současné době nabízí 24 jazyků, včetně čínštiny, vientamštiny, norštiny nebo klingonštiny (!). Její nové rozšíření nazvané TinyCards Ti pak pomůže zapamatovat si nová slovíčka. Další aplikací, kterou můžeme doporučit, je Memrise, která Tě může naučit 20 cizích jazyků. Pokud usiluješ o rozšíření slovní zásoby, pak by se Ti mohla hodit aplikace LingQ, která umožňuje stahování slovíček z e-knih a dalších online textových materiálů.

 

Individuální jazykové kurzy

Pokud se přes léto nikam nechystáš, není lepší možnost, než se jazyku věnovat tam, kde jsi to dělal doposud – ve své jazykové škole. Zeptej se ve své jazykovce, jestli přes léto nenabízí možnost individuálních lekcí. Se soukromým učitelem se můžeš jazyku věnovat s o hodně větší intenzitou, než jakou dovolují skupinové kurzy. Dělala Ti v kurzu problém výslovnost, konverzace nebo třeba souslednost časová? Letní individuální kurz je ideální příležitostí na těchto nedostatcích zapracovat a od září se pak posouvat dál.

Tip PELICANA:

Jazyková škola PELICAN nabízí i přes léto možnost využití individuálních jazykových kurzů. A to jak samostatně, tak i pro malé skupinky – takže pokud s sebou chceš vzít kamaráda, jen do toho!

 

 

Pokud máš to štěstí, že trávíš prázdniny v zemi, kde si můžeš svůj studovaný jazyk procvičit hovorem s místními, pak gratulujeme! V opačném případě doufáme, že Ti náš článek pomohl. Ať už totiž trávíš letní měsíce u moře, v horách, na samotě u lesa nebo v ulicích Brna, určitě bys neměl zapomínat na pravidelné procvičování svých jazykových znalostí. A kromě toho se, samozřejmě, nezapomeň přihlásit k podzimním jazykovým kurzům u PELICANA!

Máš další tipy na letní procvičování jazyků, o které by ses s námi rád podělil? Sem s nimi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>