Skupinový vs. individuální kurz: Který si vybrat?

Září se kvapem blíží a s ním i doba zápisů do podzimních jazykových kurzů. A ani PELICAN v tomhle není žádnou výjimkou. Vedle pomaturitního studia angličtiny, němčiny a španělštiny a firemních jazykových kurzů jsou součástí naší stálé nabídky i skupinové kurzy pro veřejnost a individuální kurzy. Právě ty se často ocitají v hledáčku zájemců z řad široké veřejnosti, kteří se rozhodli zapracovat na svých jazykových znalostech.

Jaký je ale mezi těmito dvěma typy kurzů rozdíl a jak poznáte, který z nich se hodí právě pro Vás? V tomto článku shrnujeme výhody a nevýhody obou typů kurzů, včetně rad, jak při výběru toho správného nešlápnout vedle.

 

Skupinový kurz

 

Každý z nás už určitě někdy do nějakého chodil. Pro skupinový kurz je typický předem daný harmonogram a lekce probíhající pravidelně v tentýž den a hodinu. Skupiny mohou mít různé velikosti, od menších, tří až čtyřčlenných, až po velké, klidně i dvanáctičlenné skupiny. I když kvalita kurzu velmi záleží na jazykové škole a především na lektorovi, už ze své podstaty nabízejí tyto kurzy svým studentům několik velmi výrazných výhod. Které to jsou?

1. Různorodost

Pokud nový jazyk přijímáte pouze od jednoho člověka, může se stát, že budete mít potíže s porozuměním, jakmile jednou opustíte bezpečí jazykové školy. V kurzu totiž navyknete přízvuku a intonaci svého lektora. Na tom samozřejmě nemusí být ještě nic špatného. Problém tkví v tom, že každý člověk mluví jinak, a proto je dobré ucho od začátku trénovat na mluvený projev různých osob. A k tomu skýtá skupinový kurz ideální příležitost.

2. Komunikace

Schopnost se dorozumět je alfou a omegou každého úspěchu v jazykovém vzdělávání. Paradoxně je ale právě mluvený projev tím, s čím mívají studenti největší problémy. Skupinový jazykový kurz má úžasný potenciál pomoci Vám s rozvojem Vašich komunikačních dovedností – můžete vést dialogy ve dvojicích, diskutovat ve skupině, reagovat na své spolužáky, klást jim otázky, atd. Skupinové lekce jsou tak mnohem dynamičtější než individuální kurzy, a Vy máte šanci z interakce s ostatními vytěžit skutečně mnoho pro svou budoucí schopnost se dorozumět.

3. Motivace

Skupinový kurz má na rozdíl od individuálního jasně danou strukturu i harmonogram. Pokud jednu hodinu zameškáte, musíte se zkrátka doučit vše, co ostatní mezitím probrali. To je pro spoustu z nás výborná motivace pro to, abychom do kurzu docházeli skutečně pravidelně, a zároveň způsob, jak do nabitého rozvrhu nacpat aspoň tu hodinku studia jazyka týdně . Zkrátka, ve středu v pět se jde na španělštinu a přes to nejede vlak!

4. Týmový duch

Do skupinového kurzu s Vámi bude chodit celá řada zajímavých lidí. Pokud budete mít to štěstí, že si se svými spolužáky dobře sednete, z hodin němčiny nebo ruštiny se najednou vyklube skutečně zábavně strávený čas. Týmový duch navíc udělá své a Vy možná velmi brzy zjistíte, že i když jste se dosud nepovažovali za příliš soutěživé, najednou zkrátka chcete být tím, kdo správně vyčasuje nejvíce francouzských sloves nebo kdo předvede nejlepší prezentaci v angličtině. A ono se vlastně do hodin také chodí s mnohem větší chutí, když víte, že se v nich setkáte s přáteli.

5. Nízká cena

Bez ohledu na jeho výhody i nevýhody, pro spoustu z nás je tou nejdůležitější především nízká cena skupinových kurzů. Díky tomu, že kurz navštěvuje více lidí naráz, se náklady na lektora, nájem, energie a další položky rovnoměrně rozdělí mezi ně a Vy tak v přepočtu za jednu lekci zaplatíte pouze zlomek toho, co byste zaplatili za individuální lekci se soukromým lektorem.

 

Individuální kurz

 

Individuální kurz, soukromé lekce, výuka jeden na jednoho, to jsou všechno názvy, pod kterými se skrývá stále jedno a totéž – typ kurzu, ve kterém jste sami jen s lektorem a ten se tak věnuje jen a pouze Vám. Stejně jako skupinové kurzy, i ty individuální mohou být (a také často jsou) zprostředkovány jazykovými školami. Jaké jsou tedy výhody tohoto typu kurzu?

1. Kurz na míru

Dělá Vám potíže nějaký konkrétní gramatický jev, se kterým byste si na své úrovni přitom měli už dávno poradit? Nebo jste zanedbali základy a při pokračování nemáte nové poznatky na čem stavět? Právě pro Vás je pak individuální kurz tou správnou volbou. Na rozdíl od skupinového kurzu Vám totiž dá dostatek času se věnovat přesně tomu, čemu potřebujete, aniž byste zdržovali ostatní. To samé platí i v případě, že máte od kurzu nějaká zvláštní očekávání. Rádi byste se zaměřili na business fráze nebo se vybavili slovní zásobou pro letní brigádu v hotelu na pláži? V individuálním kurzu to není žádný problém!

2. Soukromí

Schopnost mluveného projevu je společně s čtením, psaním a poslechem jednou z klíčových dovedností, které bychom měli při studiu jazyka zvládnout. Spousta z nás má ovšem v jazykových kurzech problém s tím, že se stydí mluvit, a to i když už nejsme žádní začátečníci. Zkrátka víme, že naše výslovnost není perfektní, možná si nejsme jisti slovem, které chceme použít, nebo se zkrátka jen bojíme udělat chybu. Individuální kurz je proto výborným místem pro to, abyste se v soukromí zbavili nejistoty z mluveného projevu.

3. Časová flexibilita

Pokud Vám pracovní, školní či rodinné povinnosti nedovolují pravidelně docházet na kurz v pevně stanovený termín, může pro Vás být individuální kurz řešením. I zde je sice třeba si lekce dopředu domlouvat, pokud je ale lektor stejně časově flexibilní jako Vy, nemusí být problém si další lekci pokaždé domluvit na den a čas, který Vám zrovna vyhovuje. Nemusíte se tak stresovat s tím, že Vám uteče celá lekce, když zrovna v ten den nemáte čas.

4. Více prostoru

O důležitosti mluveného projevu při studiu jazyků už jsme se zde několikrát zmínili. Schopnost vést plynulou a smysluplnou konverzaci se ovšem sama nenatrénuje a abychom ji úspěšně zvládli, je třeba jediné: mluvit, mluvit a zase mluvit. Nakolik v přítomnosti ostatních lidí ve skupinovém kurzu spočívá mnoho výhod, faktem zůstává, že pro lektora může být někdy těžké dopřát všem stejný prostor k projevu. Když se rozhodnete investovat do individuálního kurzu, dostanete při lekci tolik prostoru, že sami nebudete vědět, co s ním. Vaše konverzační dovednosti se tak při individuálním kurzu lepší mnohem rychleji než v kurzu, kde se musíte o prostor dělit s dalšími pěti lidmi.

5. Nezávislost

I v té nejlepší jazykové škole se občas stane, že se nepodaří naplnit minimální kapacitu kurzu, a ten tím pádem není možné otevřít. To je nepříjemné a frustrující nejen pro školu a lektory, ale především pro potenciální studenty. Především u méně žádaných jazyků je zkrátka třeba počítat s možností, že se požadovaný limit nenaplní. To je starost, která s individuálním kurzem odpadá. Nemusíte trnout, jestli se do začátku kurzu objeví další tři zájemci o kurz řečtiny nebo vietnamštiny. Studujete sami a proto jste nezávislí na tom, jaké kurzy jazyková škola právě teď nabízí.

 

Jak skupinové, tak individuální kurzy mají své výhody i nevýhody. Než se pro kterýkoliv z nich rozhodnete, především se zamyslete nad tím, co vlastně od kurzu očekáváte a jaké podmínky jsou právě pro Vás vyhovující. Chcete se zaměřit na gramatiku nebo se potřebujete spíše rozmluvit? Jste ochotni do kurzu pravidelně docházet v tentýž čas nebo preferujete možnost změny? Odpovědi na tyto a podobné otázky by Vám měly pomoci s výběrem takového kurzu, který bude plně odpovídat Vašim možnostem a ze kterého budete mít největší užitek.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>