Představujeme vzdělávací moduly HI-GLOBE

V lednu 2020 se naše škola, společně s organizacemi z dalších čtyř evropských zemí, stala partnerem mezinárodního projektu HI-GLOBE: Highlighting the Potential of English Language Learning for Global Education Purposes, jehož cílem bylo vytvořit zbrusu nové vzdělávací materiály do lekcí angličtiny.

Ze zkušeností totiž víme, že studenti angličtiny oceňují, když si z jazykových kurzů odnesou i něco jiného, než jsou jen jazykové kompetence. Je tak zodpovědností jazykové školy a jejích lektorů připravit pro studenty kurzy, které by je vybavily nejen jazykem, ale také dalšími znalostmi a dovednostmi, které užijí nejen v mezinárodním styku, ale také v každodenním životě. 

V rámci projektu HI-GLOBE jsme tak společně s partnery z Polska, Bulharska, Turecka a Itálie vytvořili unikátní vzdělávací materiál sestávající ze dvou čtyřicetihodinový modulů určených pro blended learning, tj. způsob výuky, jenž kombinuje synchronní prezenční výuku a asynchronní online výuku. Tyto moduly jsou dostupné pro jazykové úrovně A1-A2 a B1-B2, přičemž pokrývají jak jazykové makro kompetence (čtení, psaní, poslech, mluvení), tak mikro kompetence (gramatika, slovní zásoba, pravopis, výslovnost).

Moduly ovšem rozvíjí nejen jazykové znalosti, ale také dovednosti a hodnoty. Ty vychází z konceptu Global Education, jehož cílem je studenty vybavit kompetencemi, hodnotami a postoji globálního občana 21. století, jako je tolerance a respekt k ostatním, schopnost rozhodování, týmové práce, interkulturní komunikace nebo otevřenost jiným názorům.

Témata modulů HI-GLOBE

Výukové moduly jsou k dispozici zdarma a bez registrace na webové platformě HI-GLOBE. Každý modul nabízí žákům 40 hodin kvalitního obsahu, nechybí ani metodika pro učitele, která je blíže seznamuje nejen s konceptem Global Education, ale také s konkrétními úlohami a aktivitami obsaženými v modulech. Společně se studenty tak učitelé mohou projít celý čtyřicetihodinový kurz nebo si zvolit pouze kapitoly, které považují za relevantní pro daný vzdělávací kontext.

Tematicky moduly pokrývají oblasti, jež jsou v rámci Global Education považována za klíčová:

  • Interkulturalita a diverzita
  • Náboženství
  • Udržitelnost, životní prostředí a obnovitelné zdroje energie
  • Zdraví a hygiena
  • Společenské nerovnosti
  • Genderové role a stereotypy
  • Lidská práva a sociální spravedlnost
  • Mír a konflikty
  • Ekonomika, obchod a Fair Trade
  • Politika, demokracie a aktivní občanství

Pro seznámení studentů s těmito tématy projekt využívá inovativních metod, zejména pak CLIL (Content and Language Integrated Learning) a TBL (Task Based Learning), nechybí ale ani další aktivizační metody, jako je role-playing, diskuse nebo hraní her. Při tvorbě modulů jsme kladli důraz především na praktický aspekt aktivit a práci s autentickými materiály.

Ukázka úkolu z modulu věnovaném udržitelným zdrojům energie

Cílem modulů jistě není vnutit studentům určité informace nebo názory, ale spíše nabídnout náměty k zamyšlení a otevřít dveře diskusi. Během průchodu kurzem získají studenti představu o problémech, která momentálně hýbou globálním světem a budou se tak schopni zorientovat v diskusích na aktuální témata.

Přístup k modulům HI-GLOBE i další informace k projektu naleznete na webové platformě HI-GLOBE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>