Reportáž z webináře HI-GLOBE

Letošní únor, ač krátký, byl v Jazykové škole PELICAN bohatý na události. Z těch co do významu a délky příprav jednoznačně vítězí pětidenní webinář, který jsme ve dnech 22. – 26. února uspořádali pro lektory a lektorky angličtiny ve spolupráci s týmem evropského projektu HI-GLOBE.

Pětidenní školení se mělo původně konat ve slunném Palermu, vzhledem ke stále přísným cestovním omezením jsme ale museli vzít zavděk platformou ZOOM. I online setkání však mělo své výhody – na vlastní kůži jsme si tak mohli vyzkoušet všechny vychytávky, které plánujeme zapojit do online výukových modulů, které v rámci projektu HI-GLOBE vytváříme!

První den jsme zahájili tradičním seznamovacím kolečkem. Takto jsme mimo jiné zjistili i to, že se nás na této unikátní online akci sešlo kolem 20 a naše společnost zahrnuje lektory angličtiny, multikulturní pracovníky a dobrovolníky z více než šesti evropských zemí. Následovalo sdílení našich očekávání a obav – nejvíce se účastníci těšili na možnost sdílení svých zkušeností se zahraničními kolegy, nejvíce se naopak obávali technických potíží.

Sdílení očekávání a obav na začátku webináře HI-GLOBE.

Zbytek prvního dne a celý další den se pak nesly ve znamení odborných příspěvků, které si projektoví partneři připravili pro účastníky. Na úvod jsme si vysvětlili, co to vlastně znamená koncept Global Education, na kterém je celý projekt HI-GLOBE postaven, a jak ho lze uplatnit ve výuce jazyků.

Jako další na programu byly vstupy na témata metod Task-Based Learning, kterého se ujali partneři z polské organizace FRAME, a CLIL (Content and Language Integrated Learning), jejíž principy přehledně vysvětlili zástupci Jazykové školy PELICAN. Turecký partner BAU pro změnu představil zásady tvorby kvalitních online lekcí. 

Třetí den jsme pokračovali ve studiu témat jako individuální a kooperativní učení, nicméně odpolední blok už začal být zajímavý. To jsme totiž zahájili práci na vlastních prototypech online lekcí, které by v sobě spojovaly principy Global Education s metodami TBL a CLIL a současně byly vhodné pro online výuku. A že to nebyl jednoduchý úkol!

Prezentace na téma CLIL Jazykové školy PELICAN.

A jak tato práce probíhala? Rozdělili jsme se do dvou skupin a prakticky celý třetí i čtvrtý den jsme strávili diskusí nad tím, jak by měl takový modul vypadat, co by mělo být jeho obsahem a jakou formou studentům efektivně předat nejen jazykové znalosti, ale i jisté kompetence a hodnoty.

Výsledkem byly dva moduly, které se na pozadí tématu diverzity snažily studenty edukovat v oblasti interkulturní komunikace, stejně tak ale rozvíjely jejich jazykové znalosti a měkké dovednosti, jako je týmová práce, kritické myšlení nebo otevřenost novým myšlenkám.

Ukázka z jednoho z modulů vytvořených během webináře HI-GLOBE.

Celá vzdělávací akce byla skvělou příležitostí nejen se po dlouhé době opět setkat (byť online) s našimi projektovými partnery, ale také poprvé v rámci projektu HI-GLOBE přizvat i lektory a lektorky angličtiny z celé Evropy, aby se s námi podíleli na tvorbě originálních výukových modulů. Byla to skvělá zkušenost a my se už moc těšíme do další práce!

Zaujal vás projekt HI-GLOBE? Novinky o projektu můžete sledovat na webových stránkách nebo na Facebookové stránce projektu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>