Audio pohádky v cizím jazyce

Pohádky v cizích jazycích jsou vynikající pomůckou při studiu jazyků, ale také při seznamování s jinými kulturami, a to nejen pro děti. V rámci mezinárodního projektu MultiLib jsme společně s našimi partnery shromáždili pohádky v angličtině, francouzštině, ruštině a dalších  - celkem ve 12 jazycích z celého světa.

Na tuto stránku budeme pravidelně přidávat pohádky ve všech 12 jazycích. U každé z pohádek naleznete PDF soubor s ilustrovaným textem, u vybraných pohádek pak i audio záznam namluvený rodilým mluvčím.

Chci vědět, kdy budou další

anglické pohádkyTradiční 
Moderní

Tradiční
Moderní

Tradiční 
Moderní

Tradiční 
Moderní

Tradiční 
Moderní

Tradiční
Moderní

Tradiční 
Moderní

Tradiční 
Moderní

Tradiční 
Moderní

Tradiční 
Moderní

Tradiční 
Moderní

Tradiční 
Moderní

Pohádky

Arménie - O nejužitečnější práci

Moderní arménská pohádka. Zedník, zahradník a hospodyně se hádají o to, čí práce je nejužitečnější. Moudrý majitel domu jim proto navrhne, aby si na nějaký čas své role vyměnili. Jedině tak totiž pochopí, čí práce je ve skutečnosti nejvíce užitečná.

Pohádka textově

 

 

 

Little Stumpy / Otesánek

Tradiční česká pohádka v angličtině. Bezdětnému páru se změní život v okamžiku, když muž - dřevorubec - v lese najde polínko, které vypadá jako malý chlapec. Otesánek, jak mu začali říkat, totiž není jen tak obyčejný kus dřeva. Na obyčejné poleno má totiž až příliš velkou chuť k jídlu!

Odkazy ke stažení

Pohádka textově v originále - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Audiopohádka v originále - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

 

The Fox and the Stork/ O lišce a čápovi

Tradiční kurdská pohádka. v angličtině. Jednoho dne se liška rozhodla pozvat svého přítele čápa na oběd. Na druhý den natěšený čáp přišel ke své přítelkyni, ale zjistil, že ho mazaná liška podfoukla. Čáp, celý rozmrzelý, se vrací domů s plánem, jak se lišce pomstí... Příběh skýtá ponaučení: “Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.“

Odkazy ke stažení

Pohádka textově v originále - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

Lying Shepherd/ O ulhaném pastýři

Tradiční syrská pohádka v angličtině. Příběh vypráví o mladém pastýři, který kvůli svým lžím nakonec přišel o své živobytí. A jak se to přihodilo?

Bylo krásné ráno, když obyvatelé malé vesničky náhle zaslechli volání:„Pomoc, pomoc!!”... 

Odkazy ke stažení

Pohádka textově v originále - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Audiopohádka v originále - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

 

The Devil´s Castle/ Ďáblův hrad

dabluv hrad

Tradiční belgická pohádka v angličtině. Kdysi dávno tuto zemi ovládal děsivý ďábel, který zastrašoval všechny obyvatele a tento příběh vypráví o tom, jak se ho povedlo zbavit. Ťuk, ťuk,” ozvalo se klepání na hradní dveře,…

Odkazy na stažení

Pohádka textově v originále - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Audiopohádka v originále - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

Erotokritos/ Erotokritos

Erotokritos

Tradiční řecká pohádka v angličtině. Příběh vypráví o athénské princezně a prosťáčkovi, kteří se do sebe beznadějně zamilují. Její otec avšak jejich svatbu neschvaluje, a proto princeznu uvězní a jejího milého vyžene z Athén. No a jak to všechno nakonec dopadlo? 

Odkazy ke stažení

Pohádka textově v originále - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Audiopohádka v originále - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

 

The little girl and the orange tree/ O děvčátku a pomerančovníku

Tradiční haitská pohádka v angličtině. Žilo, bylo jedno děvčátko, se kterým bylo příšerně zacházeno. A tak se jednou stalo, že děvčátko snědlo macešin pomeranč...to byl mazec! Děvčátko celé nešťastné vzalo semínko ze snědeného pomeranče a uteklo ven. Semínko zasadilo na místo, kde byla pochovaná jeho maminka a začalo zpívat srdcervoucí písničku. Co se ale nestalo?! Na místě, kde zasadilo semínko se hlína začala hýbat. Nejprve se vytvořil malý kopeček, ze kterého začala klíčit malá rostlinka. Ta se stále zvětšovala a zvětšovala až…

Odkazy ke stažení

Pohádka textově v originále - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Audiopohádka v originále - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

The Crane and the Egret/ Jeřáb a volavka

Jestrab

 

Tradiční ruská pohádka v angličtině. Příběh o tvrdohlavosti a neštěstí. Pohádka je ponaučením, že s tvrdohlavostí štěstí nezískáme.

 

 

Odkazy ke stažení

Pohádka textově v originále - ZDE

Pohádka textověv češtině - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

 

Why the colour green is green/ Proč je zelená barva zelená

 

Moderní belgická pohádka ve švédštině. Příběh vypráví o tom, jak se tak stalo, že je naše země barevná.

Z počátku bylo všechno modré. Modrá obloha, modré moře,... Z ničeho nic se však objevila zelená skvrna. A z té se postupně stala mušička. Najednou se jednou zavrtěla, podruhé, potřetí...když z ní náhle vykoukl skřítek. A ten čeho se dotkl, to se proměnilo….

Odkazy ke stažení

Pohádka textově v originále - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

What happens while I´m sleeping/ Co se děje, když jdu spát

spát

 

Moderní česká pohádka v řečtině. Chcete naučit své děti, aby se nebály tmy? Příběh vypráví o chlapci, který zažívá noční dobrodružství. Ve snu se setkává s tvory, které předtím nikdy neviděl a díky nim se naučí, jak se nebát tmy.     

Odkazy ke stažení

Pohádka textově v řečtině - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

 

We are unique/ Každý je jedinečný

 

Tradiční švédská pohádka ve francouzštině Krátká, přesto však velice výstižná pohádka, která poukazuje na lidskou různorodost, která činí každého člověk výjimečným. 

 

 

Odkazy ke stažení

Pohádka textově ve francouzština- ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

Bald Boy and the Emperor’s Daughter/ O chlapci bez vlasů a císařově dceři

Tradiční turecká pohádka v řečtině. Byl jednou jeden chlapec, který se od ostatních velice lišilTo, že se narodil bez vlásků, by nebylo nic divného. Jenomže jemu to zůstalo až do dospělosti. Kde mu příroda ubrala na kráse, mu přidala na rozumu. Každý za ním chodil a žádal ho o radu. Jednoho dne se roznesla velká novina. Císař pozval na svůj dvůr všechny, kteří se chtějí ucházet o ruku jeho dcery. Bezvlasí chlapec neváhal a ihned se vydal na cestu... 

Odkazy ke stažení

Pohádka textově ve řečtině - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Audiopohádka v originále - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

The Foolish Man/ O lidské hlouposti

Tradiční arménská pohádka v turečtině. Nešťastný muž se vydává na cestu, aby změnil svůj neblahý osud. Na své cestě potkává různorodé tvory, kteří ho žádají o pomoc. Podaří se mu nalézt své štěstí?


Tento příběh vypráví o lidské hlouposti, sobectví a zaslepenosti. 

Odkazy ke stažení

Pohádka textově ve turečtině - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Audiopohádka v originále - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

Ahmed and the Ant/ Ahmed a mravenec

 

Moderní turecká pohádka v řečtině. Příběh vypráví o chlapci, kterému se podařilo díky novému kamarádovi, překonat svůj největší strach. No a jak toho dosáhl? Byl to den jako každý jiný. Chlapec se posadil ke stolu, že se pustí do své svačiny. Když náhle se ozval tichnoutký hlásek. Chlapec se rozhlédl, ale nikoho neviděl. Po chvíli se hlásek ozval znovu...

 

Odkazy ke stažení

Pohádka textově ve řečtině - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Audiopohádka v originále - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

The Hammock/ Houpací síť

 

Moderní anglická pohádka ve francouzštině. Tento příběh výs zanese do Walesu, kde se jednomu chlapci přihodilo něco podivuhodného. Setkáte se s mluvícími stromy, létáním a dalšími zvláštnostmi, díky kterým se chlapec učí, jak je svět okolo nás krásný.

 

Odkazy ke stažení

Pohádka textově ve francouzštině - ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Audiopohádka v originále - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE

Ti Pan/ Ti Pan

ti pan

Moderní haitská pohádka v řečtině. Vyprávění o prohnané královně, která lstí přiměla krále, aby udělal, co ona si přála. No a jak se jí to podařilo? O tom se dočtete v naše příběhu.

 

Odkazy ke stažení

Pohádka textově v řečtině- ZDE

Pohádka textově v češtině - ZDE

Aktivity pro učitele - ZDE